Sektorkolejowy » Polsko-amerykańskie rozmowy o transporcie w Europie Środkowej

Polsko-amerykańskie rozmowy o transporcie w Europie Środkowej

pzez Damian

12 września 2023 r. minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, Markiem Brzezinskim. Podczas spotkania w Warszawie omówiono możliwości rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowej jako efektywnej formy przezwyciężenia rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. W spotkaniu uczestniczył także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

— Znaczenie współpracy w sektorze transportowym stało się wyjątkowo istotne. Podejmujemy aktywne działania, aby zminimalizować negatywne konsekwencje tej inwazji i zbudować trwałe rozwiązania transportowe dla regionu Europy Środkowej, pozwalające na tworzenie odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych. Inwestycje, które realizujemy, są też fundamentem dla efektywnej odbudowy Ukrainy w przyszłości — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury podkreślił rolę rozwoju infrastruktury transportowej w rejonie państw Trójmorza, stanowiącej klucz do przyszłości całej Europy. Wskazał jednocześnie na konieczność budowy infrastruktury transportowej podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na wschodniej flance NATO.

— Polska odegrała kluczową rolę w procesie przyjęcia przez Radę UE projektu nowego transeuropejskiego korytarza transportowego TEN-T, łączącego Morze Bałtyckie, Morze Czarne i Morze Egejskie, który umożliwi prowadzenie efektywnego transportu na osi północ-południe Europy, wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej. Już obecnie jego fundament stanowi droga Via Carpatia, która w przyszłości zostanie wzbogacona o element kolejowy – Rail Carpatia. To krok milowy w rozwoju infrastruktury transportowej dla całej Europy Środkowej, w tym Ukrainy — dodał minister A. Adamczyk.

— Nasze państwa łączą relacje, które opierają się na wieloletniej tradycji, wzajemnym zaufaniu oraz wspólnych celach. Jestem pewny, że to spotkanie będzie kolejnym krokiem w kierunku umocnienia już i tak bardzo bliskich relacji między naszymi państwami i wspólnie znajdziemy odpowiedzi na wyzwania stojące przed nami — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Źródło: gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz