Sektorkolejowy » Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na zabudowę odcinka radomskiego ERTM/ETCS

Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na zabudowę odcinka radomskiego ERTM/ETCS

pzez Patryk

Od jakiegoś czasu prowadzona jest modernizacja linii nr 8 pomiędzy Warką i Radomiem. Do jej końca jeszcze daleko, jednak już teraz Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły poszukiwania wykonawcy systemu ERTMS/ETCS.

Przedmiot zamówienia dotyczy zaprojektowania oraz stworzenia zabudowy systemu ERTMS-ETCS na odcinku pomiędzy Warką i Radomiem na linii kolejowej nr 8. Inwestycja ta zostanie przeprowadzona w ramach modernizacji linii, która odbywa się na obszarach LCS: Warszawa Okęcie oraz Radom. Udział w przetargu możliwy jest do 20 sierpnia. Wtedy też zaprzestane zostanie przyjmowanie ofert konkursowych.

Wśród kryteriów wyboru wykonawcy zlecenia znajduje się informacja o tym, że wykonawca musi udowodnić, że na przestrzeni ostatnich 5 lat zbudował i przekazał do użytku zaprojektowany przez siebie system ERTMS/ECTS. Projekt ten musiał dotyczyć systemu na minimalnym poziomie 2 z uwzględnieniem Centrum Sterowania Radiowego oraz powiązaniem całego systemu z GSM-R. Po spełnieniu tego wymogu, wśród kryteriów znajdują się cena (60% wagi oceny), doświadczenie zespołu (10%) oraz termin realizacji (30%).

Zaprojektowany system ma być eksploatowany na odcinku ponad 92 kilometrów pomiędzy Radomiem oraz stacją Warszawa Okęcie. Start i eksploatacja systemu muszą nastąpić najpóźniej do końca 2023 roku. Implementacja tego systemu ma pomóc w poprawie bezpieczeństwa w pociągach, które posiadają na wyposażeniu urządzenia ETCS. Póki co znajdują się one tylko w lokomotywach PKP Intercity, ale mają być używane na większą skalę. Dodatkowo instalacja tego systemu pozwoli również na kursowanie składów z pojedynczą obsadą, które będą mogły osiągać prędkość do 160 km/h.

Autor tekstu: Łukasz Głębocki
Źródło zdjęcia: Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz