Sektorkolejowy » Pociąg Zwycięstwa – setki godzin lekcyjnych na wielkopolskich torach

Pociąg Zwycięstwa – setki godzin lekcyjnych na wielkopolskich torach

pzez Adrian

Ponad 3000 przewiezionych uczniów i nauczycieli, setki gości czekających na dworcach i stacjach całej Wielkopolski, 892 przejechanych kilometrów – to bilans niesamowitego projektu pn. „Pociąg Zwycięstwa”, który został zrealizowany w dniach od 7 do 9 lutego 2024 roku, by upamiętnić 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Koleje Wielkopolskie we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskim Muzeum Niepodległości zorganizowały trzydniowy projekt pn. „Pociąg Zwycięstwa” (jeden z pociągów KW został oklejony historycznymi scenami z Powstania Wielkopolskiego), aby upamiętnić 105. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny. 

„Ten wyjątkowy projekt jest hołdem dla historii regionu, łącząc nowoczesność z naszym dziedzictwem… Pociąg będzie jeździł przez cały rok po wielkopolskich torach, niosąc ducha bohaterów z tamtego okresu. To nie tylko środek transportu, ale pewnego rodzaju mobilne muzeum, które przypomina o ważnych wydarzeniach z historii oraz kultywuje pamięć o bohaterach Wielkopolski – powiedział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Pociąg Zwycięstwa – Kolejowa Lekcja Historii

„To właśnie ten pojazd na trzy dni zamienił się w salę lekcyjną. Skład został zaadoptowany na niesamowitą salę lekcyjną. Dekoracje, malunki, banery, ogromne rozety – wypełniły przestrzeń, tworząc atmosferę gotową do odkrywania tajemnic historii. Wiele materiałów dekoracyjnych otrzymaliśmy od szkół, które chciały w ten sposób mieć swój wkład w to wydarzenie” – powiedział Marek Nitkowski, prezes zarządu spółki Koleje Wielkopolskie.

Na pokładzie pociągu specjalnego byli nauczyciele historii i rekonstruktorzy, którzy podczas podróży mieli przybliżać wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. Celem tego niezwykłego projektu jest prezentacja wiedzy historycznej przy wykorzystaniu ponadstandardowych narzędzi wśród młodych mieszkańców Wielkopolski uczniowie mieli możliwość porozmawiania z rekonstruktorami, którzy ubrani byli w mundury z czasów Powstania Wielkopolskiego oraz zapoznać się ze specjalnie w tym celu przygotowanymi rekwizytami.

„Podczas całej podróży uczniowie mieli okazję nie tylko słuchać wykładów, ale także brać aktywny udział w dyskusjach i zadaniach praktycznych. „Pociąg Zwycięstwa” nie tylko dostarczył uczniom wiedzy historycznej, ale również zainspirował ich do dalszego zgłębiania tajemnic przeszłości swojego regionu. To niezwykłe doświadczenie na pewno na długo pozostanie w ich pamięciach, a może nawet zasieje w nich ziarno pasji do historii i kultury” – powiedział Mikołaj Grzyb, członek zarządu Spółki Koleje Wielkopolskie.

Dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów uczniowie mogli uczestniczyć w dodatkowych atrakcjach i wydarzeniach. We Wrześni kibice Kolejowego Klubu Sportowego Lech Poznań odpalili race, w Gnieźnie pociąg witany był występem dzieci i młodzieży, a w Ostrzeszowie czekała na uczniów inscenizacja odbicia Dworca przez Powstańców.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz