Sektorkolejowy » PKP SA: Nowe inwestycje w województwie podkarpackim

PKP SA: Nowe inwestycje w województwie podkarpackim

pzez Damian

Krosno i Jasło to nowe inwestycje, które PKP S.A. może przeprowadzić w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030. Pierwsza z nich została już do niego zakwalifikowana. Dworzec w Jaśle również znajdzie się w programie, jeśli PKP S.A. przejmie go od samorządu.

Na początku sierpnia PKP S.A. ogłosiły listę nowych inwestycji, które znalazły się w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030. Na liście podstawowej, która obejmuje 150 dworców kolejowych, znalazło się pięć dworców z województwa podkarpackiego, w tym dworzec Krosno.

Dzięki planowanej inwestycji należąca do PKP S.A. część budynku dworca kolejowego w Krośnie (w drugiej miejskiej znajduje się Entocentrum Ziemi Krośnieńskiej) odzyska swój historyczny blask. W ramach przyszłej przebudowy dworca objętego ochroną konserwatorską, renowacji zostanie poddana elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Modernizację z poszanowaniem dla historycznego charakteru dworca przejdzie również wnętrze obiektu, a także plac przed nim. Budynek i jego otoczenie staną się przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu, tj. ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a czy planów dotykowych dworców. Na dworcu planuje się również wprowadzenie rozwiązań przyjaznych środowisku, a także montaż nowoczesnych systemów informacji podróżnych oraz bezpieczeństwa. Więcej szczegółów inwestycji poznamy po zakończeniu analiz, które zostaną przeprowadzone podczas przygotowań do rozpoczęcia przebudowy dworca, a jej ostateczny zakres po opracowaniu dokumentacji projektowej.

– W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 zakończyliśmy w województwie podkarpackim cztery inwestycje. Obecnie trwa jeszcze przebudowa jednego dworca, a zaraz rozpoczniemy prace projektowe dotyczące modernizacji kolejnych dwóch obiektów. Pomimo tego wyznaczyliśmy już kolejne plany inwestycyjne na lata 2024-2030. Są w nich ujęte takie dworce jak Krosno. Znajdzie się w nich również dworzec w Jaśle, o który zabiegał Piotr Rycerski, szef gabinetu politycznego Ministra Aktywów Państwowych, jeśli PKP S.A. przejmie dworzec od samorządu. Rozmowy w tej sprawie już się rozpoczęły  mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Poza Krosnem na listę podstawową w programie inwestycji na lata 2024-2030 zakwalifikowano jeszcze dworce w Ropczycach, Stalowej Woli, Strzyżowie i Tarnobrzegu. Na liście rezerwowej znalazły się natomiast Lubaczów, Nowa Sarzyna i Nowy Zagórz. Rozważane jest również wpisanie do Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 dworca w Jaśle. Będzie to możliwe po przejęciu dworca od samorządu przez PKP S.A.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz