Sektorkolejowy » PKP Energetyka opatentowała wynalazek – algorytm zarządzający magazynowaniem energii.

PKP Energetyka opatentowała wynalazek – algorytm zarządzający magazynowaniem energii.

pzez Damian

Autorski algorytm sterowania magazynem energii opracowany przez ekspertów z PKP Energetyka i Uniwersytetu Zielonogórskiego został oficjalnie zarejestrowany jako wynalazek przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Algorytm jest „mózgiem” magazynu energii – pozwala w najbardziej efektywny sposób sterować pracą instalacji magazynowania energii, która od ponad roku działa przy podstacji trakcyjnej PKP Energetyka w Garbcach.  Przez ten czas magazyn zasilił przejazdy prawie 10 000 pociągów i oddał do sieci trakcyjnej 160 MWh energii.

Ta innowacja stanowi pierwszy w historii spółki opatentowany wynalazek. Na czym polega jego działanie? Objęty ochroną patentową został sposób sterowania systemem magazynowania energii do zastosowań w kolejowych podstacjach trakcyjnych. Algorytm umożliwia monitorowanie przepływu energii w obrębie sieci energetycznej i sieci trakcyjnej w czasie rzeczywistym i na tej podstawie podejmowanie decyzji dot. sposobu ładowania i rozładowania magazynu. Rozwiązanie poprzez modyfikację profilu obciążenia podstacji trakcyjnej pozwala na redukcję mocy szczytowej, a w konsekwencji redukcję mocy zamówionej po stronie sieci dystrybucyjnej zasilającej podstację trakcyjną. Innowacja przygotowana przez ekspertów PKP Energetyka umożliwia także dostosowanie wartości w algorytmie, tak, aby przygotować go do działania w warunkach obowiązujących w danej lokalizacji. Projekt algorytmu sterowania jest przedmiotem dalszych badań, tak, by można było go wykorzystać w kolejnych magazynach energii, których budowę planuje spółka.

Konsekwentnie rozwijamy innowacje, które pozwalają zwiększać efektywność i bezpieczeństwo działania systemu elektroenergetycznego. Projektujemy autorskie pomysły inżynieryjne szyte na miarę potrzeb polskiego sektora kolejowego. Fakt, że w spółce z powodzeniem funkcjonuje zespół ekspertów wdrażających innowacje w zakresie energetyki kolejowej jest efektem m.in. przeprowadzonego w ostatnich 6 latach procesu transformacji cyfrowe – podkreśla Marek Kleszczewski, Członek Zarządu PKP Energetyka.

 Pozytywna decyzja Urzędu Patentowego jest potwierdzeniem wyjątkowego i prawdziwie przełomowego charakteru magazynu energii w Garbcach, który opracowaliśmy i wdrożyliśmy wspólnie z naszymi partnerami z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W PKP Energetyka udowadniamy, że efektywna współpraca nauki z biznesem może przynosić realne korzyści – mówi Piotr Obrycki, Kierownik Biura Badań i Rozwoju PKP Energetyka.

Algorytm jest elementem unikatowego na skalę europejską, największego na naszym kontynencie, magazynu energii dedykowanego sektorowi kolejowemu. Instalacja ma moc 5,5 MW i pojemność użyteczną rzędu 1,2 MWh – dzięki czemu może zasilić przejazd pociągu poruszającego się z prędkością 160 km/h. Praca magazynu wzmacnia bezpieczeństwo i jakość dostaw energii dla kolei oraz bilansuje moc pobieraną z Krajowego Systemu Energetycznego.

Magazyn energii z innowacyjnym algorytmem to nie jedyne działania badawczo-rozwojowe prowadzone przez spółką przy podstacji trakcyjnej w Garbcach. Trwa realizacja projektu, którego celem jest budowa systemu do magazynowania energii opartego o wodór produkowany dzięki energii z farmy słonecznej. Jest to kolejny krok w kierunku rozwoju kolei opartej na odnawialnych źródłach energii.  Instalacja, która ma zostać uruchomiona już w 2023 roku, pozwoli jednorazowo magazynować do 23 kg wodoru przy mocach poszczególnych komponentów określanych na: 36 kW dla elektrolizera, 20 kW dla mocy ogniw paliwowych oraz ok. 150 kWp dla farmy słonecznej.

Źródło: informacja prasowa
Fot. PKP Energetyka

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

RomanDmowski 18 września 2022 - 13:04

A czy przypadkiem #PKP #Energetyka, państwowa spółka dostarczająca prąd dla kolei nie została sprywatyzowana na wałku?! Jak to się dzieje, że rządzący jelenie sprzedają krajowego, narodowego monopolistę zapewniającego prąd dla #kolejnictwa, po czy intratne działki, przede wszystkim w miastach, do niej należące, zostają wyprzedane za bezcen, a Kowalski cieszy się z podwyżki płacy minimalnej!? Mateusz Morawiecki i cala żydowska klika Ministerstwo Infrastruktury z bandą zakłamanych gn#jów! Przypominam, że naród polski nie zapomniał, kim bym #RomanDmowski, który podpisując w imieniu Polski traktat pokojowy w Wersalu w 1919r. dokładnie przewidział, co się wydarzy 100 lat później! Mateuszku, co jeszcze oddasz żydom-bankierom? Nasi dziadkowie i rodzice podnieśli ten kraj ze zgliszczy, a wy wszystko sprzedaliście #skurwy #yny! W 1989 mieliśmy wszystko, od przemysłu lekkiego po zbrojeniowy! Co teraz mamy? Kraj Polin! Dlaczego te gnoje nie dopominały się o swoje majątki w 1945 roku? Ludzie, otwórzcie oczy! Odsyłam do Georege’a Orwell’a i jego książci pt.:” Rok 1984″…. Mainstream wam tego nie powie! Włącz myślenie!!!!!

Odpowiedz

Zostaw komentarz