Zgodnie z założeniami polityki zrównoważonej mobilności, przewoźnicy kolejowi oferują różnorodne zniżki na przejazdy dla pracodawców. Chcą w ten sposób zachęcić do korzystania z przejazdów pociągiem podczas podróży do pracy. Zniżki te są pomocnym narzędziem do kształtowania alternatywnych wyborów komunikacyjnych oraz ciekawą propozycją benefitów pozapłacowych. Różnorodność oferowanych ulg zapewnia dostosowanie oferty do potrzeb i możliwości pracodawców.
Transport kolejowy jest wydajny, bezpieczny i niskoemisyjny. Konieczne jest zatem poszukiwanie rozwiązań, które zachęcą nieprzekonaną część społeczeństwa do wyboru kolei jako podstawowego środka transportu. Ogromną rolę mogą w tym procesie odegrać pracodawcy, którzy w ramach benefitów mogą wykupić zniżki na przejazdy koleją dla swoich pracowników. W tym celu wybrani przewoźnicy kolejowi opracowali oferty zniżkowe.
Proponowane oferty cechują się dużą różnorodnością. Oprócz oferty skierowanej dla pracowników sfery budżetowej UUT 50% dla posiadaczy legitymacji wg wzoru H-1096, na rynku są dostępne oferty dostępne dla pozostałych pracodawców, takie jak:
- Kolorowe Karty Intercity (PKP Intercity S.A.),
- Firma z KM („Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.),
- REGIOkarta dla biznesu (Polregio S.A.),
- Koleje Śląskie dla pracodawców (Koleje Śląskie sp. z o.o.),
- Oferta dla firm (Łódzka Kolej Aglomeracyjna sp. z o.o.),
- Oferta KD dla pracodawców i pracowników (Koleje Dolnośląskie S.A.),
- WTP BIZNES (Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie).
Oferowana przez przewoźników kolejowych i organizatorów transportu ulgi wahają się od 15% do nawet 55%, w zależności od parametrów przygotowanej oferty. Koszt ponoszony przez pracodawcę, często zależny jest od liczby wykupionych legitymacji czy ilości usług na jakie zdecydował się klient. Często im większa liczba wykupionych ulg czy biletów oraz dłuższy okres wykupu, tym cena jest bardziej atrakcyjna dla nabywcy. Przewoźnicy oferują także indywidualnie przygotowywaną ofertę dla podmiotu, który zgłosił chęć jej zakupu dla pracowników. Przykładem takiego przewoźnika kolejowego jest spółka Polregio S.A.
Oferta WTP Biznes to jeden bilet i nieograniczone możliwości podróżowania po Warszawie dowolnym środkiem transportu – autobusem, tramwajem, metrem czy Szybką Koleją Miejską sp. z o.o., a także w ramach Wspólnego Biletu w I i II strefie pociągami przewoźnika „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej sp. z o.o. Oferta WTP Biznes wpisuje się w aktualne trendy, czyli wizerunek nowoczesnego pracodawcy, zachęcającego pracowników do ekologicznych wyborów.
Wdrażanie indywidualnych pomysłów na zniżki i karty lojalnościowe, wzbudzają zainteresowanie i zaufanie pracowników. Specyfika ofert przewoźników cechuje się dużym dopasowaniem do potrzeb pracodawcy. Koleje Dolnośląskie S.A. publikują na przykład taryfy dla firm, w których cennik zależny jest od liczby pracowników wykupujących legitymacje zniżkowe i okresu na jaki zostają nabyte. Istotną kwestią jest również prostota w zakresie nabycia zniżki. Pracownik firmy zawierającej porozumienie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną sp. z o.o. może zawrzeć umowę o zniżki bez udziału pracodawcy, przedstawiając jedynie zaświadczenie o zatrudnieniu.
Zniżki oferowane pracodawcom przez przewoźników kolejowych mogą być również narzędziem promującym pracowników, którzy związują się z daną firmą na dłuższy okres czasu. Przykładem jest przewoźnik „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o., który umożliwia pracownikom korzystającym z oferty „FIRMA z KM”, posiadającym umowę o pracę na cały lub pół etatu, albo umowę zlecenie na co najmniej 12 miesięcy, możliwość zakupów biletów po preferencyjnych cenach. Inną pożądaną cechą wśród ofert dla pracodawców jest otwartość i integracja – REGIOkarta dla pracowników, oprócz pociągów Polregio S.A. honorowana jest również w pociągach innych przewoźników m.in. Arriva RP sp. z o.o., Kolei Dolnośląskich S.A., Kolei Wielkopolskich sp. z o.o., Koleje Małopolskich sp. z o.o. i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej sp. z o.o.
Podsumowując, benefity dla pracowników w postaci ulgowych przejazdów koleją to:
- niższe koszty dojazdów do pracy;
- narzędzie motywacji pracowników;
- aktywny udział w kształtowaniu zrównoważonej i przyjaznej środowisku mobilności w miastach;
- promowanie niskoemisyjnego środka transportu jakim jest kolej.
22 czerwca 2022 r. w Urzędzie Transportu Kolejowego odbyła się konferencja pt.: „Plany mobilności, czyli jak pracodawca może zadbać o bardziej zrównoważony transport?”. Materiały z konferencji przydatne pracodawcom zainteresowanym tematem zrównoważonej mobilności oraz pozapłacowymi benefitami w postaci zniżek kolejowych dla pracowników, znajdują się na stronie internetowej UTK, natomiast zapis konferencji umieszczony jest w serwisie YouTube.
Źródło: UTK
Fot. Jan Bytnar