Sektorkolejowy » Pierwszy tramwaj PESA Twist dotarł do Tallina

Pierwszy tramwaj PESA Twist dotarł do Tallina

pzez Jedkero

Pierwszy tramwaj z serii Twist został na specjalnej lawecie dostarczony do stolicy Estonii. Bydgoski producent dostarczy do Tallina łącznie 23 tramwaje.

W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone pierwsze testy na lokalnej infrastrukturze, w dalszej kolejności jazdy z pasażerami, które polski producent planuje przeprowadzić w lipcu br. Zakup nowoczesnych tramwajów od PESA jest częścią projektu modernizacji komunikacji miejskiej w Tallinie, obejmującego m.in. budowę nowej linii tramwajowej „Stary Port”, zakup nowego taboru oraz stworzenie hubu przesiadkowego. Inicjatywy te są kluczowym elementem estońskiej części projektu Rail Baltica.

To kolejna europejska stolica, która wybrała tramwaje PESA. Jestem przekonany, że podobnie jak w Warszawie, Kijowie czy Sofii, także mieszkańcy Tallina polubią podróże naszymi komfortowymi, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku tramwajami” – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA

Specyfikacja Tramwajów

PESA zaoferowała Tallinowi trójczłonowy tramwaj z serii Twist o długości 28,56 metra, mogący przewieźć do 309 pasażerów, w tym 65 na miejscach siedzących. Ich prędkość konstrukcyjna to 70 km/h, a eksploatacyjna wynosi 50 km/h. PESA dostarczy do Tallina łącznie 23 nowe tramwaje. Wszystkie pojazdy zostały objęte 48-miesięczną gwarancją. Wartość kontraktu to 52 mln EUR (podstawowe zamówienie + opcja). Na skorzystanie z prawa opcji zamawiający ma do 16 miesięcy.

PESA dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu europejskich miast. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą pasażerów m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Sofii, Moskwie, Kijowie czy Cluj.

Fot. PESA Bydgoszcz
Autor: Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz