Sektorkolejowy » Pierwsze w Polsce wagony rowerowe będą dostępne za rok

Pierwsze w Polsce wagony rowerowe będą dostępne za rok

pzez Patryk

Spółka Koleje Dolnośląskie (KD) zakupiła od PKP Cargo pięć wagonów dostosowanych do przewozu rowerów. Jak podkreślają KD, żaden przewoźnik w kraju nie dysponuje jeszcze takimi wagonami, a mają one znacząco podnieść komfort pasażerów chcących przewozić koleją swoje rowery. Rowerzyści jeszcze powinni uzbroić się w cierpliwość – po serii niezbędnych przeglądów wagony będą włączone do składów dopiero latem w przyszłym roku.

Kolej wychodzi naprzeciw potrzeb rowerzystów

W każdym z wagonów znajdzie się miejsce na około 60 pojazdów na powierzchni 33 m2. Prezes Kolei Dolnośląskich, Damian Stawikowski, mówi, że ich zakup to odpowiedź na wzrost zapotrzebowania podróżnych na przewóz rowerów, co związane jest ze stale powiększającą się siatką ścieżek dla cyklistów w regionie obsługiwanym przez KD. Koleje przyglądały się podobnym rozwiązaniom wdrożonym wiele lat temu np. w Austrii i Czechach, a decydując się na zakup o wartości 195 tys. zł brutto, powiększony o koszty przeglądów (30–40 tys. zł), uznały, że jest to naturalny kierunek rozwoju i świadczenia usług klientowi, którego wymagania się zmieniają.

Na Dolnym Śląsku powstanie 1800 km tras rowerowych

Dolnośląska Cyklostrada to projekt, który w marcu br. zaprezentował zarząd województwa. Założono w nim budowę dróg rowerowych w regionie o długości około 1800 km. Nowe trasy będą łączyć się z drogami za naszą zachodnią i południową granicą. Jak podaje Instytut Rozwoju Terytorialnego Dolnego Śląska, „Projekt stworzony został w oparciu o obiektywne kryteria, zakładające m.in. obsługę atrakcji turystycznych, połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu i zintegrowanie z komunikacją zbiorową. Realizacja całości oceniana jest na około 850 mln zł”. Inwestycja obejmie w sumie 11 tras, z czego pięć to trasy krajowe.

Autor tekstu: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz