Sektorkolejowy » Opava-Vychod – czeskie brzydkie kaczątko 

Opava-Vychod – czeskie brzydkie kaczątko 

pzez Adrian

Z dworcem kolejowym w czeskiej Opavie jest jak z brzydkim kaczątkiem. Z zewnątrz nie zachwyca, pierwsze wrażenie w sumie niespecjalne, ale kto go zobaczył i poświęcił trochę czasu na jego lepsze poznanie, zazwyczaj zmienia zdanie. I to właśnie podejście potwierdzają wielokrotnie zyskiwane przez ów budynek laury na najpiękniejszy dworzec kolejowy w Czechach. 

Dworzec Opawa Wschód (bo tak nazwę należy przetłumaczyć) to główna stacja kolejowa w Opawie, nieformalnej stolicy Śląska Czeskiego. Miasto zamieszkiwane jest przez niewiele ponad 50 tys. mieszkańców. Leży blisko polskiej granicy na Płaskowyżu Głubczyckim w kraju morawsko-śląskim. 

Budynek dworca powstał w 1851 r., a za jego projekt odpowiadał drezdeński architekt i malarz – Ernest Ehrenhause. Nadał mu późnoklasycystyczny styl i, jak twierdzi wielu obserwatorów, zdecydowanie efektowniej wykonał wnętrze budynku niż jego elewację. I właśnie być może ten efekt oczarowania z lekkim dodatkiem zaskoczenia powoduje, iż po wejściu do wnętrza budynku obserwatorom i widzom lśnią oczy, początkowo niemające się na czym „zawiesić”. 

Sama lokalizacja dworca była związana z koleją wiedeńsko-krakowską i stanowiła stację końcową jej odgałęzienia, które swój początek miało w Ostrawie. 

Kiedy udało się zelektryfikować linię kolejową do Ostrawy, cały dworzec przeszedł gruntowny remont, a wszystkie perony zadaszono. Prace remontowe trwały cztery lata i zakończyły się w 2008 r. Na tory wróciły pociągi, które w czasie prac remontowych zastępowała komunikacja autobusowa. 

Pomimo modernizacji i elektryfikacji z jednego z peronów dworca ciągle odjeżdżają legendarne czeskie wagony motorowe, tzw. motoraczki. Produkowane od połowy lat 70. XX w. wagony z serii 810, stale modernizowane przez Ceske Drahy, można regularnie obserwować również na opawskim dworcu. 

Sień i główny hol dworcowy zachwyca bogactwem malowideł w stylu renesansowym. Można tam również zauważyć elementy pompejańskiego malarstwa dekoratywnego. W efekcie podróżnych i zwiedzających otaczają liczne maszkarony, rogi obfitości, owocowe drzewa i kwiaty, a także ucztujące liczne postaci. 

Urok dworcowego budynku potwierdzili sami Czesi i w 2012 r. wybrali go najpiękniejszym dworcem kolejowym w kraju. 


Autor: Tomek Łucek

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz