Sektorkolejowy » Od czerwca codzienne połączenia Kolei Śląskich na trasie Gliwice – Rybnik

Od czerwca codzienne połączenia Kolei Śląskich na trasie Gliwice – Rybnik

pzez Damian

9 czerwca Koleje Śląskie uruchomią codzienne połączenie między Rybnikiem i Gliwicami. To prawdziwa rewolucja w skomunikowaniu tych dwóch miast.

Koleje Śląskie, oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych, uruchomią dodatkowo osiem codziennych pociągów na dobę (4 pary). 

Na taką informację mieszkańcy Rybnika, Knurowa i Gliwic czekali od dawna. Ale to nie koniec dobrych wiadomości, bo od września liczba kursów na tej linii jeszcze się zwiększy – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Od 1 września planujemy na tej trasie 18 codziennych pociągów. To nasza reakcja na potrzeby pasażerów z Rybnika i Knurowa którzy zwracali uwagę na to, że oferta komunikacyjna pomiędzy tymi miastami jest bardzo uboga  – wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Niedawno z obsługi komunikacji pomiędzy Gliwicami i Rybnikiem zrezygnowała firma która zapewniała transport busami będący ważnym środkiem transportu przede wszystkim dla studentów Politechniki Śląskiej i pracowników Strefy Ekonomicznej w Gliwicach. – Teraz Koleje Śląskie wypełnią tę lukę – mówi Patryk Świrski i dodaje: – Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych numer  140, 141 i 149, w wyniku których ich przepustowość będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe dopiero od 1 września.

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypację finansową w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 mln zł.

Bardzo się cieszę, że mój wniosek spotkał się z pozytywną reakcją władz województwa i Kolei Śląskich. Wiele osób z Rybnika przyjeżdża do pracy w Gliwicach, ale i mieszkańcy naszego miasta jeżdżą do Rybnika. Teraz będą mogły korzystać z połączenia kolejowego – mówi Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna gliwickiej Rady Miasta, która zainicjowała proces ze strony Gliwic.

To bardzo dobra wiadomość dla rybniczan studiujących i pracujących w Gliwicach. Wskazywaliśmy potrzebę codziennego połączenia Rybnik – Gliwice od dawna. Powiem więcej – walczyliśmy o nie! Koleje Śląskie okazały się po raz kolejny wiarygodnym partnerem i bardzo się z tego cieszymy – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Źródło: Koleje Śląskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz