Sektorkolejowy » Nowe przystanki w woj. kujawsko-pomorskim

Nowe przystanki w woj. kujawsko-pomorskim

pzez Damian

Od niedzieli, 10 grudnia, podróżni skorzystają z nowych przystanków w Grudziądzu i Tucholi. Przystanek Grudziądz Tuszewo, na linii kolejowej nr 207 Toruń Wschodni – Malbork, powstał przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna. Nowy peron zwiększy możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. W dni powszednie zatrzyma się tutaj 5 par pociągów.

Przystanek Tuchola Rudzki Most powstał w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Międzylesie. Z nowego peronu można wsiąść do pociągów w kierunku Chojnic i Bydgoszczy (linia nr 208 Działdowo – Chojnice). W dni powszednie zatrzyma się tutaj 25 pociągów.

– Dzięki realizacji „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” skutecznie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym także na terenie woj. kujawsko – pomorskiego. Nowe przystanki poprawią dostęp mieszkańców do kolei, najbardziej ekologicznego środka transportu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Konsekwentnie poprawiamy dostęp do kolei w regionie. Nowe przystanki w woj. kujawsko-pomorskim zachęcą do wyboru kolei jako przewidywalnego i bezpiecznego środka transportu w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Sprawnie realizujemy inwestycje ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W obu lokalizacjach powstały perony wyposażone w wiaty i ławki oraz tablice informacyjne. Zamontowano energooszczędne oświetlenie. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zbudowano wygodne pochylnie oraz ścieżki naprowadzające w nawierzchni peronów. Wartość prac w Grudziądzu wyniosła blisko 3,9 mln zł netto, a w Tucholi 2,2 mln zł netto.

Bliżej do kolei w Grudziądzu

Ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na terenie Grudziądza powstaną dwa kolejne nowe przystanki. W I kwartale 2024 r., po wznowieniu ruchu pociągów przez remontowany most kolejowo – drogowy przez Wisłę, planowane jest otwarcie przystanku Grudziądz Śródmieście (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice), gdzie aktualnie prowadzone są odbiory techniczne nowej infrastruktury. Przystanek powstał w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej.

W połowie 2024 r. gotowy będzie przystanek Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), który ułatwi podróże w kierunku Torunia. Jednokrawędziowy peron powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55.

Do przystanku Grudziądz Mniszek (linia nr 207) powstanie nowe dojście od strony ul. Droga Metalowców. Rozpoczęcie i zakończenie prac planowane jest w 2024 r. Aktualnie w postępowaniu przetargowym trwa procedura wyłaniania wykonawcy.

Program przystankowy w regionie

Celem Programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki trafią m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z zapewnieniem miejsc parkingowych dla pasażerów. W efekcie podróżni zyskają dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Na terenie woj. kujawsko – pomorskiego Program obejmuje m.in. przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Trzeciewnica i Dąbrowa Chełmińska oraz przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Z efektów Programu korzystają już mieszkańcy Grzybna, gdzie zmodernizowano przystanek na linii z Bydgoszczy do Chełmży.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz