Sektorkolejowy » Nowe przystanki kolejowe w Krakowie – przetargi

Nowe przystanki kolejowe w Krakowie – przetargi

pzez Damian

Spółka kolejowa PKP PLK ogłosiła przetargi, w ramach których poszukiwani są wykonawcy dwóch przystanków kolejowych we wschodniej części Krakowa. Nowe przystanki – Kraków Przylasek i Kraków Kościelniki – mają powstać przy linii kolejowej nr 95 do końca 2024 r. w ramach tzw. rządowego programu przystankowego. 

Pierwszy z przystanków zostanie zlokalizowany w pobliżu terenu rekreacyjnego w Przylasku Rusieckim, gdzie miasto częściowo zmodernizowało w ostatnich latach otoczenie zbiorników pożwirowych, tworząc miejsce wypoczynku nad wodą. Ulokowanie tam przystanku kolejowego ma ułatwić mieszkańcom dojazd do tego miejsca oraz wspomóc funkcjonowanie miejskiej inwestycji. W tym celu zaplanowano dwa 200-metrowe perony w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej.

W odległości 3 km od tego miejsca, w rejonie skrzyżowania ul. Igołomskiej i Czeczeńskiej, znajdzie się drugi przystanek – Kościelniki. Dwa 200-metrowe perony dla tego przystanku znajdą się na nasypie, dlatego konieczne będzie również wybudowanie prowadzących do nich bezpiecznych dojść oraz pochylni dla niepełnosprawnych.

Wykonawcy zainteresowani pozyskaniem zleceń na te prace mają czas na złożenie ofert do 21 marca. Oba zadania będą realizowane w formule zaprojektuj i wybuduj, a przystanki mają być oddane do użytku przed końcem 2024 r. W tym samym czasie powinien być także gotowy przystanek Kraków Piastów, na który postępowanie przetargowe uruchomiono pod koniec ubiegłego roku.

Łącznie w ramach programu przystankowego w Małopolsce ma powstać dziewięć przystanków. Poza Krakowem także m.in. w Pisarach, Nowym Sączu czy Dąbrówce. Przed końcem minionego roku oddano przystanki Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych przewidziany do realizacji na lata 2021–2025 ma kosztować 1 mld zł. Uwzględniono w nim 314 lokalizacji w całej Polsce, z których na liście podstawowej znalazło się 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej – 129.

Autor: Agata Sumara
Fot. Jan Bytnar – zdjęcie ilustracyjne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz