Sektorkolejowy » Nowa linia kolejowa połączy Katowice i Ostrawę

Nowa linia kolejowa połączy Katowice i Ostrawę

pzez Patryk

Spółka CPK (Centralny Port Komunikacyjny) zawarła umowę z firmą Egis Poland na realizację studium wykonalności dla budowy polskiego odcinka linii kolejowej łączącej Katowice z czeską Ostrawą. Trasa będzie prowadzić m.in. przez miasto Jastrzębie-Zdrój, które aktualnie nie posiada połączenia kolejowego. Wartość podpisanego dziś kontraktu to blisko 11 mln zł.

Odcinek nowej linii pomiędzy Katowicami a granicą z Czechami będzie miał około 75 km długości. Powstanie także fragment trasy Jastrzębie-Zdrój–Wodzisław Śląski z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum oraz łącznicami w stronę Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.

Kiedy powstanie nowa linia kolejowa z Polski do Czech?

Opracowanie studium wykonalności potrwa 11 miesięcy, jednak realizacja i rozliczenie całej umowy może potrwać pięć miesięcy dłużej, ze względu na to, że zamówienie obejmuje także opracowanie dokumentacji geologicznej i map do celów projektowych.

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu, a budowa ma się zacząć w 2024 r. Przy zachowaniu tego harmonogramu oddanie linii do użytku możliwe będzie z końcem 2030 r. Pociągi na nowej trasie będą mogły osiągać prędkość do 250 km/godz. Docelowo z Katowic do Ostrawy pasażerowie dojadą w ciągu 35 min, czyli o godzinę szybciej niż obecnie.

Nowa trasa jest elementem transeuropejskiego korytarza TEN-T, prowadzącego z Warszawy przez Centralną Magistralę Kolejową i Katowice do Ostrawy. Wpisuje się we wspólne inwestycje krajów Grupy Wyszehradzkiej, których celem jest podniesienie standardu podróży i skrócenie czasów przejazdu pomiędzy Warszawą, Brnem z łącznikiem do Pragi oraz Bratysławą i Budapesztem.

Źródło artykułu: www.cpk.pl
Źródło zdjęć: www.gov.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz