Sektorkolejowy » Na Trako odbyła się europejska premiera pociągu Pesy dla RegioJet

Na Trako odbyła się europejska premiera pociągu Pesy dla RegioJet

pzez Adrian

Od połowy 2022 r. w czeskim Kraju Usteckim nad Łabą w północno-zachodnich Czechach będą kursować pociągi PESA 654, które zostały zakupione w liczbie siedmiu zestawów przez czeskiego przewoźnika – RegioJet. Europejska premiera tej jednostki miała miejsce podczas gdańskich targów kolejowych Trako.

Pociągi PESA 654 to dwuczęściowe, 53-metrowe wielosystemowe elektryczne zespoły trakcyjne, które RegioJet wdroży w regionalnych przewozach pasażerskich. Będą one mogły poruszać się z prędkością do 160 km/godz., a na pokład każdego wejdzie 154 pasażerów. Wysokość pociągów to 4280 mm nad szyną, a szerokość wynosi 2820 mm.

Zastosowano w nich najnowsze rozwiązania w zakresie dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, wyposażono je m.in. w nowoczesny system informacji pasażerskiej i wi-fi. Zapewniono też miejsca, w których wygodnie na czas przejazdu można ulokować wózki dziecięce, rowery i wózki inwalidzkie.

Nowe pociągi zostały zamówione u polskiego producenta z Bydgoszczy na podstawie umowy z marca 2019 r., a wartość kontraktu opiewa na ponad 0,5 mld czeskich koron. Na tory mają trafić latem przyszłego roku. Jak podkreśla Pesa, dwie jednostki są już w pełni gotowe, a konstrukcja kolejnych zakończy się w ciągu najbliższych tygodni. Pierwsza z nich niebawem rozpocznie testy rozruchowe w ośrodku testowym Velim w Czechach.

Autor: Agata Sumara
Fot. PESA Bydgoszcz SA / facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz