Sektorkolejowy » Luboń: PLK SA i Miasto planują rozbudowę tunelu na stacji

Luboń: PLK SA i Miasto planują rozbudowę tunelu na stacji

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz Miasto Luboń podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy pozyskaniu dokumentacji dla rozbudowy przejścia podziemnego na stacji Luboń k/Poznania. Zadeklarowane zostało współfinansowanie dokumentacji dla projektu inwestycji, która zapewni dogodniejsze dojście na perony – podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei, a mieszkańcy sprawniejszą komunikację w mieście.

Rozbudowany tunel ułatwi korzystanie z kolei – planowana rozbudowa przejścia podziemnego umożliwi bezpieczne i sprawniejsze dojście na perony. Mieszkańcy zyskają lepszą komunikację. Przebudowane przejście będzie dostępne dla wszystkich podróżnych, także dla osób mających trudności z poruszaniem się.

– Sukcesywnie tworzymy bezpieczną, sprawną i przyjazną kolej, także w kontekście udogodnień w dostępie do infrastruktury i w komunikacji dla mieszkańców. Cieszę się, że dobra współpraca z samorządem umożliwi rozbudowę przejścia podziemnego w Luboniu. Po zakończonych pracach tunel ułatwi dojście na perony, co będzie dodatkową zachętą do korzystania z pociągów, które pozostają komfortową oraz najbardziej ekologiczną formą transportu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycje, dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków budżetowych i unijnych, zapewniają wyższy komfort i lepszy dostęp do kolei. Spółka pozytywnie odpowiada na współpracę z samorządami, zmierzającą do poprawy obsługi podróżnych. Podpisanie porozumienia o współpracy przy rozbudowie przejścia podziemnego w Luboniu jest istotnym krokiem dla zapewnienia dogodniejszego dojścia na perony mieszkańcom miejscowości, znajdującej się na ważnej trasie kolejowej z Poznania do Wrocławia – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podpisane porozumienie ustala zasady współpracy przy planowanej rozbudowie przejścia podziemnego. Zgodnie z zapisami m.in. Miasto do końca br. przeprowadzi przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej. Opracowanie – wskazujące szczegółowe rozwiązania i szacowane koszty – będzie finansowane przez obie strony.

Stacja kolejowa w Luboniu została przebudowana w ramach modernizacji linii Wrocław Główny – Poznań Główny, na odcinku Poznań – Czempiń. Prace, zakończone w 2017 r., zwiększyły dostęp do kolei. Podróżni zyskali m.in. windy. Ze stacji korzysta ok. tysiąca podróżnych w ciągu doby. Obecny tunel na stacji ma ok. 20 m długości, po rozbudowie będzie kilkukrotnie dłuższy.

Źródło: PKP PLK S.A.
Fot. Facebook – Burmistrz Lubonia Małgorzata Machalska i Forum Obywatelskie Luboń

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz