Sektorkolejowy » Łódzkie: W marcu mieszkańcy i podróżni skorzystają z nowego przystanku Stare Grudze

Łódzkie: W marcu mieszkańcy i podróżni skorzystają z nowego przystanku Stare Grudze

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają dostępność do kolei w województwie łódzkim. W marcu mieszkańcy miejscowości Stare Grudze będą mieli lepsze warunki podróży pociągiem w kierunku Łowicza i Łodzi. Efektem prac za ok. 2,7 mln zł netto będą wygodniejsze podróże w regionie. Inwestycja jest realizowana z tzw. Programu przystankowego.

Nowe przystanki na sieci kolejowej w regionie to lepszy dostęp do szybkich i wygodnych podróży pociągiem. Od 10 marca mieszkańcy będą mieli do dyspozycji nowy przystanek Stare Grudze na linii Łódź – Łowicz. To drugi peron, który powstał na tej trasie w ostatnich miesiącach. Od grudnia ubiegłego roku pasażerowie korzystają z nowego przystanku Zgierz Rudunki.

Przystanek Stare Grudze został wybudowany na jednotorowej linii Łódź – Łowicz przy skrzyżowaniu torów z lokalną drogą łączącą miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź.

Nowy obiekt przejmie obsługę podróżnych z oddalonego o kilkaset metrów przystanku Grudze, który zostanie rozebrany. Nowa lokalizacja umożliwi lepsze łączenie podróży koleją z indywidualnymi środkami transportu.

Peron przystanku Stare Grudze jest wyższy, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie do/z pociągów. Zamontowane zostały ławki. Ustawiono słupy oświetleniowe, oznakowanie i gabloty informacyjne. Obecnie montowane są wiaty. Do wykonania pozostało ogrodzenie oraz drogi dojścia do przystanku. Oświetlenie LED na peronie zwiększy bezpieczeństwo podróżnych po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych przystanków Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz zmodernizowanych Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu br. rozpocznie się budowa nowych przystanków Łódź Zarzew i Głowno Północne. Na etapie projektowania jest przystanek Izabelów k. Zduńskiej Woli.

W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest na początku 2025 r.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów.

W ramach programu przystankowego w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w 9 lokalizacjach, w 43 miejscach postępują prace budowlane, a dla 7 trwają postępowania przetargowe.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Olo 28 lutego 2024 - 05:38

Jeszcze jak by się postarali o mijanki, to by było super.

Odpowiedz

Zostaw komentarz