Sektorkolejowy » Kożuszki-Parcel – przykład wzorowego zachowania na przejeździe kolejowo-drogowym

Kożuszki-Parcel – przykład wzorowego zachowania na przejeździe kolejowo-drogowym

pzez DamianM

1 kwietnia 2025 r. na przejeździe w Kożuszkach-Parceli (okolice Sochaczewa), zepsuł się samochód. Kierowca zachował zimną krew, opuścił pojazd wraz z pasażerem i skorzystał z Żółtej Naklejki zamieszczonej na napędzie rogatki. Zadzwonił na 112 i podał indywidualny numer przejazdu. Dzięki temu operator pilnie skontaktował się ze służbami Polskich Linii Kolejowych (PLK) – w efekcie ruch kolejowy został wstrzymany.

W tym czasie, w bezpiecznych okolicznościach, inny kierowca pomógł ściągnąć popsuty pojazd poza przejazd. Cała akcja trwała zaledwie kilka minut. Wszystko zakończyło się szczęśliwie dzięki trzeźwości umysłu kierowcy i znajomości procedur oraz przepisów. Żółta Naklejka PLK po raz kolejny uratowała życie.

To pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie przepisów i znajomość procedur bezpieczeństwa. Brawo dla wszystkich zaangażowanych!

Rozejrzyj się za Żółtą Naklejką PLK – może uratować Twoje życie

Żółte naklejki umieszczone są zawsze od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów. To dlatego, że jeśli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca szybko ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać.

Wzór żółtej naklejki PLK

Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:

  1. indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);
  2. alarmowy 112;
  3. do służb technicznych PLK („w razie awarii”).

W przypadku zagrożenia, jeśli kierowca zadzwoni na 112 i poda numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajduje. Następnie dyżurny ruchu PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił.

ŻNPLK pomagają także zgłosić awarię na przejazdach. Wystarczy jeden telefon i służby techniczne będą mogły szybko zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu albo jeśli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe. 

Źródło: Bezpieczny Przejazd
Fot. PKP PLK

Sprawdź również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz