Sektorkolejowy » Jastrzębie-Zdrój z przetargiem na opracowanie dokumentacji

Jastrzębie-Zdrój z przetargiem na opracowanie dokumentacji

pzez Damian

Jastrzębie-Zdrój jest największym miastem, liczącym ok. 90 tys. mieszkańców, pozbawionym od 2001 r. dostępu do kolei. W listopadzie 2022 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego podpisały umowę na realizację projektu „Uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami”. To kolejna umowa realizowana z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.

Czas przejazdu

Dzięki odbudowie linii kolejowej mieszkańcy zyskają szybkie i wygodne połączenie z Katowicami. Czas podróży między tymi miastami wyniesie około 72 minuty. W ramach projektu o szacowanej wartości 475 mln zł netto wybudowana zostanie nowa jednotorowa linia o długości ok. 20 km na odcinkach: Jastrzębie-Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie oraz Żory – Orzesze. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Pociągi będą mogły kursować z prędkością do 120 km/h.

Specyfikacja zamówienia

PKP Polskie Linie Kolejowe ponad miesiąc po podpisaniu umowy, ogłosiły przetarg, którego przedmiotem zamówienia jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla odbudowy szlaku do Jastrzębia-Zdroju. Specyfikacja zamówienia zakłada budowę poniższych odcinków o następujących parametrach:

  • linia typu P120 – na odcinku Jastrzębie-Zdrój Centrum – Żory;
  • linia typu M120 – na odcinku Pawłowice Śląskie – Orzesze;
  • skrajnia budowli – GPL-2;
  • nacisk lokomotywy 22,5 t (221 kN);
  • długość pociągów 750m;
  • długość peronów 200 m;
  • kod ruchu pasażerskiego P4;
  • kod ruchu towarowego F1;
  • prędkość maksymalna 120 km/h dla pociągów pasażerskich.

Przewidziane terminy

Na opracowanie dokumentacji projektowej przewidziano dla wykonawcy 970 dni od dnia zawarcia umowy. Prace budowalne nie rozpoczną się dopóki PKP PLK nie będą miały konkretnego projektu. Na budowę jeszcze trochę poczekamy, ponieważ przetarg na prace budowlane spodziewany jest za ok. 3 lata.

Więcej na temat powrotu kolei do Jastrzębia-Zdrój pisaliśmy TUTAJ

Autor: Krystian Barański
Fot główna – Wikipedia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz