Sektorkolejowy » Inauguracja stałego połączenia intermodalnego z Karsznic do Rotterdamu 

Inauguracja stałego połączenia intermodalnego z Karsznic do Rotterdamu 

pzez Damian

Oficjalnie zostało uruchomione połączenie intermodalne z terminala PKP CARGO w Zduńskiej Woli Karsznicach do holenderskiego portu Rotterdam i Wielkiej Brytanii.

To połączenie było testowane od kwietnia, a teraz uruchomione zostały regularne przewozy: pociągi z naczepami samochodowymi będą wyruszać z Karsznic dwa razy w tygodniu. Ładunki zapewnia firma Agromex spod Zduńskiej WoliTrasa pociągu prowadzi z Karsznic do portu morskiego w Rotterdamie, gdzie naczepy Agromex’u i holenderskiej DFDS Seaways zostaną załadowane na prom tego przewoźnika. W Wielkiej Brytanii trafią znów na koła i zostaną rozwiezione do odbiorców.

W spotkaniu na terenie terminala wziął udział wiceminister rolnictwa Adam Nowak. Jego obecność podkreślała wagę tego połączenia, w ramach którego znaczną część przewożonych ładunków stanowić będą produkty rolno-spożywcze.

Wspólnie budujecie Państwo pomosty współpracy, co jest wyrazem patriotyzmu lokalnego w wymiarze międzynarodowym – stwierdził wiceminister Adam Nowak.

Podkreślił on również wagę kolejowych przewozów intermodalnych, które są ważnym elementem obniżania emisji CO2 w transporcie.

Do słów ministra nawiązał Paweł Miłek, p.o. członka zarządu ds. handlowych PKP CARGOI S.A., który zwrócił się z apelem do ministra o wsparcie inicjatyw ustawodawczych, które będą się przyczyniać do rozwoju kolejowego transportu intermodalnego.

Połączenia do Rotterdamu i Wielkiej Brytanii są realizowane przy pomocy wagonów dwukieszeniowych przeznaczonych do przewozu naczep samochodowych. W ten sposób PKP CARGO i Agromex realizują postulat przenoszenia tirów z dróg na tory.

Terminal multimodalny Zduńska Wola – Karsznice został otwarty w listopadzie 2023 roku,. Jego budowa kosztowała 128 mln zł, a spółka PKP Cargo Terminale otrzymała dofinansowanie dofinansowanie na tę inwestycję z funduszy unijnych w wysokości ponad 51 mln zł.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz