Sektorkolejowy » Elektryczny Elf przyjechał do Krakowa. Kolejne za tydzień

Elektryczny Elf przyjechał do Krakowa. Kolejne za tydzień

pzez Damian

17 sierpnia w Krakowie odebrany został pociąg Elf2, wyprodukowany w bydgoskich zakładach spółki Pesa. W sumie dostawa dla Kolei Małopolskich (KM) obejmuje cztery czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne. Kolejne pojazdy dotrą do odbiorcy w przyszłym tygodniu. Producent, poza dostawą pociągów, zapewnia także pięcioletni serwis składów, siedmioletnią gwarancję oraz bezterminową licencją na dokumentację i oprogramowanie.

Jakie są pociągi Elf2?

W nowych pociągach, które wzbogaciły tabor Kolei Małopolskich, znajduje się po 200 miejsc siedzących. Pojazdy są nowoczesne, ekonomiczne, zaprojektowane, zbudowane i wyposażone z myślą o wysokim komforcie pasażerów o różnych potrzebach. Zapewniono m.in. udogodnienia zarówno dla osób mających problemy z poruszaniem się, jak i np. dla osób zajmujących się małymi dziećmi czy podróżujących z rowerami. Zainstalowano systemy monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów, pomiaru punktualności, wi-fi oraz klimatyzację.

Pociągi Elf2 mogą poruszać się z prędkością do 160 km/godz.

Na jakich trasach będą jeździć?

Nowe Elfy zostaną zmobilizowane do obsługi połączeń pasażerskich w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA) na terenie Małopolski. Docelowo SKA obejmie takie połączenia, jak: Kraków Lotnisko/Airport–Kraków Główny–Wieliczka Rynek–Kopalnia, Sędziszów–Kraków Główny–Skawina oraz Trzebinia–Kraków Główny–Tarnów.

Koszt dostawy nowych pociągów dla KM to ponad 109 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ponad 32,5 mln zł.

Bydgoska Pesa wyprodukowała dotychczas blisko 1500 pojazdów kolejowych, lokomotyw oraz tramwajów, które są wykorzystywane w kilkunastu europejskich miastach. W ostatnim czasie spółka pozyskała m.in. kontrakty w Czechach, Słowacji i Rumunii. Kilka dni temu w rumuńskim mieście Jassy odbyły się testy tramwajów Pesa Swing, które zaczną tam regularnie kursować z pasażerami już we wrześniu.

Auto: Agata Sumara
Źródło zdjęć: www.malopolska.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz