Sektorkolejowy » Deutschlandticket – podróże po Niemczech za 49 euro miesięcznie

Deutschlandticket – podróże po Niemczech za 49 euro miesięcznie

pzez Adrian

W wakacje podróżni mogli korzystać na terenie Niemiec z biletu miesięcznego za 9 euro i podróżować wszystkimi środkami komunikacji publicznej poza pociągami dalekobieżnymi. Następcą tego rozwiązania od stycznia 2023 r. ma tyć tzw. Deutschlandticket, za który miesięcznie pasażerowie mieliby płacić 49 euro.

Jakkolwiek cena za miesięczny bilet na środki komunikacji lokalnej ma wzrosnąć ponad pięciokrotnie, to nadal bardzo atrakcyjna propozycja dla pasażerów. Takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne cenowo, ale również ogranicza konieczność kontrolowania, sprawdzania i zakupu różnych biletów w zależności od środka transportu, miasta, landu itp.

Zgodnie z obecnymi założeniami i kompromisem wypracowanym przez rząd federalny oraz władze krajów związkowych, nowy bilet ma obowiązywać na terenie całego kraju od przyszłego roku. Poinformował o tym kanclerz federalny Olaf Scholz w dniu 2 listopada.

Scholz powiedział, że wraz z premierami krajów związkowych ustalono, że koszty związane ze sfinansowaniem biletów za 49 euro zostaną sfinansowane przez obie strony po połowie, tj. rząd federalny i kraje związkowe (łącznie) wniosą na ten cel po 1,5 mld euro. Rząd federalny dodatkowo przekaże też na stałe więcej pieniędzy na transport publiczny, czyli kolejny 1 mld euro (obecnie na fundusze regionalne płaci 9,4 mld euro).

Kiedy i w jakiej formie dostępny będzie Deutschlandticket?

Start nowego biletu planowany jest na 1 stycznia 2023 r., ale termin ten może się przesunąć. Założono, że będzie on dostępny w wersji cyfrowej oraz plastikowej karty. Ma być ważny przez miesiąc, a na kolejny trzeba przedłużyć subskrypcję, wnosząc stałą opłatę miesięczną wynoszącą 49 euro. Podobnie jak jego poprzednik, czyli bilet za 9 euro, nowy bilet ma być ważny we wszystkich środkach komunikacji publicznej i pociągach regionalnych.

Obecnie zakłada się, że przez pierwszy rok cena biletu się nie zmieni. W kolejnym roku może ulec zmianie w zależności od poziomu inflacji.

W Berlinie pozostanie bilet za 29 euro

W niemieckiej stolicy obecnie obowiązuje regionalny wariant przejściowy biletu miesięcznego, który pasażerowie kupują za 29 euro. Jest on dostępny w formie abonamentu od października, ale obowiązuje tylko w strefie taryfowej AB, czyli na obszarze miasta Berlin. Senat Berlina chce przedłużyć jego ważność do końca pierwszego kwartału 2023 r. Wcześniej założono, że ma obowiązywać do końca 2022 r.

Autor: Agata Sumara
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz