Około 14 tys. pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu kolejowego będzie doskonaliło kwalifikacje. Od lipca bieżącego roku do marca 2023 roku dyżurni ruchu, nastawniczowie i zwrotniczy przejdą dodatkowe warsztaty z zakresu przygotowania drogi przebiegu dla pociągów. To kolejne działanie zarządcy infrastruktury na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa.
Oprócz obowiązkowych szkoleń i pouczeń w zakresie bezpieczeństwa, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą dodatkowe cykliczne szkolenia, warsztaty i ćwiczenia. Dzięki temu kolejarze, pracujący na stanowiskach związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego utrwalają wiedzę i ćwiczą zasady działania w trudnych sytuacjach.
Około 14 tysięcy pracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za ruch tysięcy pociągów będzie doskonaliło wiedzę i kwalifikacje w zakresie właściwego i bezpiecznego prowadzenia ruchu pociągów. Dodatkowe działania zaplanowano dla dyżurnych ruchu, nastawniczych oraz zwrotniczych. Warsztaty obejmą pracowników z całej Polski. W lipcu szkolenie rozpoczęło 170 pracowników. Celem prowadzonych warsztatów jest pogłębienie odpowiedzialności w prowadzeniu ruchu pociągów, a także doskonalenie współpracy pomiędzy pracownikami, odpowiedzialnymi za prowadzenie bezpiecznego ruchu pociągów. Podczas szkoleń doskonalą oni pomiędzy sobą komunikację w przygotowaniu drogi przebiegu – tj. ustawienia toru i urządzeń w sposób zapewniający bezpieczny przejazd pociągu, przed podaniem sygnału zezwalającego na jazdę.
– Priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest bezpieczeństwo podróży i przewozu towarów.Konsekwentne utrzymywanie i podnoszenie poziomu przygotowania zawodowego pracowników przekłada się na odpowiedzialne i właściwe decyzje osób, które przygotowują przejazdy tysięcy pociągów, zarówno pasażerskich jak i towarowych. Od ich zaangażowania i profesjonalizmu zależy bezpieczeństwo – mówi Mirosław Skubiszyński, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Poza dodatkowymi warsztatami, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą regularne i cykliczne szkolenia. Od początku 2022 r. 182 dyżurnych ruchu w ramach przygotowania i doskonalenia zawodowego ćwiczyło na symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności. Do końca roku szkolenia odbędzie jeszcze około 300 dyżurnych ruchu. Zajęcia na symulatorze pozwalają przećwiczyć właściwe postępowanie w różnych sytuacjach, które mogą wydarzyć się w codziennej pracy.
Autor: informacja prasowa