Sektorkolejowy » Wspólny unijny formularz wniosków o odszkodowanie i zwrot kosztów już niebawem

Wspólny unijny formularz wniosków o odszkodowanie i zwrot kosztów już niebawem

pzez Damian

Od 2 lipca tego roku pasażerowie kolei w całej Unii Europejskiej będą mogli łatwiej złożyć wniosek o odszkodowanie czy zwrot kosztów. Zacznie wtedy obowiązywać unijny formularz, który ułatwi dochodzenie roszczeń z tytułu opóźnienia, utraty połączenia lub odwołania połączenia w ramach usług kolejowych. Unijny dokument to ułatwienie dla pasażera, jeśli przewoźnik nie ma swojego formularza.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) 2024/949 z 27 marca 2024 r. ustanowiło wspólny formularz wniosków o zwrot kosztów lub odszkodowanie z tytułu opóźnienia, utraty połączenia lub odwołania połączenia w ramach usług kolejowych. To efekt obowiązywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/782.

Wspólny formularz będzie mógł być składany w postaci fizycznego dokumentu lub w postaci elektronicznej. Rozporządzenie 2024/949 będzie stosowane od 2 lipca 2024 r. Wspólny formularz nie jest obowiązkowy i nie oznacza, że znikną dokumenty poszczególnych przedsiębiorstw kolejowych ułatwiające składanie reklamacji. Każdy przewoźnik może stosować swój dotychczasowy wzór formularza. Często jest on udostępniony on-line. Dokument unijny ma być ułatwieniem szczególnie w sytuacjach, gdy przedsiębiorstwo kolejowe nie ma formularza pozwalającego na proste dochodzenie roszczeń przez pasażera.

Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz