Sektorkolejowy » Warszawa: Świąteczne pojazdy czekają na pasażerów

Warszawa: Świąteczne pojazdy czekają na pasażerów

pzez Damian

Świąteczny pociąg metra, tramwaj i autobus to już warszawska tradycja. Tak będzie również w tym roku. Ozdobione bożonarodzeniowymi motywami pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego wyruszą na trasy w czwartek 7 grudnia. Nie zabraknie również specjalnej linii mikołajkowej obsługiwanej przez zabytkowe tramwaje.

Mieszkańcy stolicy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez specjalnego pociągu metra. Oklejony świątecznymi grafikami skład jest co roku bohaterem social mediów – warszawianki i warszawiacy oraz goście chętnie robią zdjęcia i relacje z podróży tym pociągiem. W tym roku również będą mieli taką okazję – świąteczny skład wyjedzie na trasę już jutro, czyli w czwartek 7 grudnia, wcześnie rano. Na początek spotkać go będzie można na linii M1 Kabaty-Młociny. Jednak co tydzień, z niedzieli na poniedziałek, będzie zmieniać linię. Kursowanie zakończy na początku stycznia.

W zajezdni czeka również na swój pierwszy kurs specjalny autobus w świątecznych barwach. W tym roku będzie to elektryczny Solaris Urbino 18 o numerze 5899. Miejskie Zakłady Autobusowe zaplanowały jego kursy na trasach: 128, 175 i 503. Można go będzie na nich spotkać aż do początku stycznia.

Świąteczny tramwaj wyjedzie na warszawskie trasy trzeci rok z rzędu. Będzie jeździł na zwykłych liniach, ale będą się one zmieniały – tak, aby kolorowy wagon odwiedził każdy zakątek stolicy, do którego docierają tory tramwajowe. Tramwaj zadebiutuje w czwartek, 7 grudnia, a od soboty trafi na zwykłe linie. W najbliższy weekend, 9-10 grudnia, pojedzie na linii 17. Nieprzypadkowo. W ten weekend wypada niedziela handlowa, a trasa tej linii ta przebiega w pobliżu czterech galerii handlowych: Galerii Mokotów, Złotych Tarasów, Arkadii, Galerii Północnej oraz Hali Mirowskiej.

Mikołajkowa linia tramwajowa

Już w najbliższy weekend, 9-10 grudnia, na stołeczne torowiska wyjadą specjalne tramwaje linii mikołajkowej M. Połączą pętle Wyścigi i Ratuszowa-Zoo jadąc po trasie linii 4, czyli ulicami Puławską, Marszałkowską i Trasą W-Z. Będą kursowały w godz. 12:00-19:00, więc jest to idealna okazja by wybrać się na wycieczkę albo podjechać na spacer po rozświetlonym Trakcie Królewskim.

Do obsługi linii zaplanowano cztery wagony zabytkowe – dwa klasyczne na korbę, pochodzące z początku i końca lat 40. XX wieku oraz tzw. „parówki”, czyli wagony 13N z końcówki lat 60. ubiegłego wieku.

W tramwajach linii M obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. W zabytkowych wagonach skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu. We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Jeśli komuś nie uda się przejechać zabytkowym tramwajem w ten weekend, następna okazja już 26 grudnia.

Źródło: UM Warszawa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz