Sektorkolejowy » Warszawa: Budowa inteligentnej zajezdni tramwajowej na Annopolu dobiega końca

Warszawa: Budowa inteligentnej zajezdni tramwajowej na Annopolu dobiega końca

pzez Damian

Po zakończeniu wszystkich prac – już w tym roku – będzie to zautomatyzowany, ekologiczny i najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce i w naszej części Europy.

Zajezdnia na Annopolu zajmuje powierzchnię niemal 12 hektarów i „nocować” będzie w niej ponad 150 tramwajów. To będzie też miejsce pracy dla ponad 430 osób. Znajdą się tu stanowiska do naprawy tramwajów, stanowiska diagnostyczne, lakiernia, myjnie czy tokarka podtorowa – bardzo ważne urządzenie, które wyrównuje koła tramwajów. Załoga zajezdni zajmie się też bardziej codziennymi czynnościami –  uzupełnianiem piasku w układzie piasecznic wspomagającym hamowanie czy codziennymi przeglądami. Długość wszystkich torów w zajezdni przekroczy 16 km. Obiekt będzie wyposażony w 100 zwrotnic, których większość  – 70 procent – będzie przekładana automatycznie przez inteligentny system zarządzania jej pracą.

Najbliższe miesiące na budowie zostaną poświęcone na prace instalacyjne, wykończeniowe oraz wyposażenie budynków. Później nastąpi rozruch obiektu – przeprowadzka tramwajów z innych zajezdni, przygotowanie miejsc pracy dla nowych pracowników, którzy w dużej części są już zatrudnieni i przechodzą szkolenia w pozostałych zajezdniach działających w Warszawie.

Co już jest gotowe?

Zamontowana została już większość torów i zwrotnic. Na końcowym etapie są prace związane z budową węzła wjazdowego oraz torów prowadzących do zajezdni. Rozpięta jest częściowo sieć trakcyjna na trasie dojazdowej o długości ok. 1 km.

anno_f

Również wszystkie 12 budynków jest już wybudowanych – to m.in. hala postojowa, hala napraw, obsługi technicznej i magazyny. To także garaże, myjnie i budynek administracyjny. W budynkach trwają prace instalacyjne oraz wykończeniowe takie, jak tynkowanie wnętrz albo układanie kafelków. Wszystko to odbywa się równolegle na trójwymiarowych modelach realizacyjnych w środowisku BIM (ang. Building Information Modeling), które umożliwiają ciągły i natychmiastowy dostęp do bieżących informacji o projekcie i wszystkich kosztach.

23.11.2023 WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE NZ. BUDOWA ZAJEZDNIA ANNOPOL FOT. WOJCIECH SURDZIEL / wosu.pl

Automatyczna i inteligentna

Zajezdnia na Annopolu będzie wyposażona w system informatyczny, który pozwoli na automatyzację wielu czynności wykonywanych w podobnych obiektach ręcznie przez pracowników. System zidentyfikuje każdy tramwaj wjeżdżający i wyjeżdżający z zajezdni i sprawdzi, na którym torze się on znajduje i na który ma wjechać. Sterowanie zwrotnicami i semaforami będzie odbywało się automatycznie bez udziału motorniczych. Do systemu podłączona będzie także myjnia i stanowiska diagnostyczne oraz bramy.

Pracownicy zajmujący się serwisowaniem tramwajów w nowej zajezdni będą używali tabletów i smartfonów, które będą przekazywały dane do centralnego systemu. Automatyka w zajezdni pozwoli oszczędzić ich czas. Dla przykładu – ręczne przekładanie zwrotnic w zajezdni tej wielkości mogłoby zająć każdego dnia nawet 7 godzin w ciągu doby.

Szacowane oszczędności wynikające ze zautomatyzowania zajezdni w ciągu 10 lat wyniosą około 10 mln złotych. Jest to suma zbliżona do kosztu zakupu i instalacji całego systemu.

23.11.2023 WARSZAWA TRAMWAJE WARSZAWSKIE NZ. BUDOWA ZAJEZDNIA ANNOPOL FOT. WOJCIECH SURDZIEL / wosu.pl

Przyjazna dla środowiska

Zajezdnia Annopol jako pierwsza w Polsce zasilana będzie w tak dużym stopniu z przyjaznych środowisku, odnawialnych źródeł energii. Będą pompy ciepła i ogniwa słoneczne. Dodatkowo zaplanowano magazynowanie wody w zbiornikach i wykorzystywanie jej do mycia placów, pojazdów, spłukiwania toalet i podlewania terenów zielonych.

W zajezdni nie zabraknie również zieleni. Niektóre budynki jak i ekrany akustyczne zostaną pokryte pnączami, zaprojektowano też zielone torowisko oraz nasadzenia drzew, krzewów i rozchodnika. Powierzchnia całkowicie zajmowana przez rośliny wyniesie ok. 20 proc. terenu zajezdni.

„Budowa zajezdni Annopol” dotyczy projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Nr projektu: POIS.06.01.00-00-0033/16 „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą” w ramach działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, Oś priorytetowa VI: Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Źródło: Tramwaje Warszawskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz