Sektorkolejowy » W Sulejówku tunel pod torami zastąpił przejazd kolejowo-drogowy

W Sulejówku tunel pod torami zastąpił przejazd kolejowo-drogowy

pzez Damian

29 listopada 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA otworzyły nowy tunel pod linią kolejową w Sulejówku oraz podpisały umowę z wykonawcą kolejnego bezkolizyjnego skrzyżowania, które powstanie w tym mieście. Dzięki tunelom poprawi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym na szlaku z Warszawy do Terespola. Inwestycje są realizowane przy współpracy z Województwem Mazowieckim i Miastem Sulejówek.

— Bezpieczeństwo jest priorytetem w ruchu kolejowym i każde nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększa jego poziom. Bezkolizyjna przeprawa w Sulejówku, właśnie otwarta w al. Piłsudskiego oraz ta, która powstanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego, to bezpieczne przewozy i lepsza komunikacja w mieście. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej wykonane prace realnie poprawiają warunki życia mieszkańców i wspierają rozwój lokalny — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

— Na polskiej sieci kolejowej przybywa bezkolizyjnych skrzyżowań, dzięki czemu zwiększane jest bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Tylko na Mazowszu w ostatnim czasie oddaliśmy obiekty w Legionowie, Zielonce, Tłuszczu, Kobyłce. W Sulejówku, który leży na ważnej linii kolejowej wschód-zachód, powstanie jeszcze jeden bezkolizyjny obiekt, dzięki któremu miasto zyska bezpieczniejszą komunikację — stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Inwestycja w Sulejówku, której wykonawcą był INTOP, o wartości ok. 60 mln zł realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap II – część wiaduktowa”. PKP PLK zapewniły ok. 31 mln zł wartości inwestycji.

Sulejówek będzie miał kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie z torami

W Sulejówku mieszkańcy zyskają również dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego, pod linią kolejową nr 2 Warszawa – Terespol. PKP PLK SA podpisały umowę z wykonawcą obiektu. Projekt obejmie około 90-metrowy tunel drogowy wraz z przebudową układu przyległych ulic. Będzie na nim jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy.

Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Bezkolizyjne skrzyżowanie znacznie usprawni komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

We wrześniu 2023 r. PKP PLK SA i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o objęcie przedsięwzięć wsparciem w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO) dla inwestycji „Budowa tunelu drogowego w km 21,050 linii kolejowej nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol na skrzyżowaniu  z drogą powiatową nr 2284W w mieście Sulejówek”. Szacowana wartość inwestycji to ok. 100 mln zł. Całość jest finansowana z KPO.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa tunelu w Sulejówku wpisuje się w działania PKP PLK SA zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Legionowem, powstają także w Pruszkowie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy, a w Teresinie powstanie tunel drogowy pod torami.

Dzięki inwestycjom PLK SA na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania m.in. na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej.

Źródło: gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz