Sektorkolejowy » VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG’25

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna NOVDROG’25

pzez Damian

Krakowski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji (SITK) RP, już po raz siódmy organizuje konferencję NOVDROG poświęconą zagadnieniom związanym z projektowaniem, realizacją oraz utrzymaniem infrastruktury drogowej metropolii, miast i regionów. Krakowskie spotkanie naukowców i branżowców to okazja zarówno do prezentacji nowoczesnych technologii i rozwiązań w sektorze, jak i do analizy aktualnej sytuacji branży.

Współorganizatorami Konferencji są Katedra Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu (Politechnika Krakowska), Katedra Systemów Transportowych (Politechnika Krakowska), krakowska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego oraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Organizatorzy wystąpili o objęcie wydarzenia patronatem honorowy m.in. do Dariusza Klimczaka – Ministra Infrastruktury.

Tematyka Konferencji została pogrupowana w trzy główne bloki zagadnień. Pierwszy blok poświęcony zostanie „Kluczowym zagadnieniom w projektowaniu, realizacji i utrzymaniu infrastruktury drogowej”. Z uwagi na zeszłoroczną powódź jednym z ważniejszych poruszanych tematów będzie ten związany z zagrożeniami powodziowymi, projektowaniem odwodnień, budową dróg na terenach zalewowych, czy zabezpieczaniem skarp i budową murów oporowych. Nowoczesne technologie – cyfryzacja i automatyzacja w geologii to inny istotny temat, zapowiadany przez organizatorów.

W drugim bloku zatytułowanym: „Aspekty środowiskowe i bezpieczeństwo” uczestnicy pochylą się np. nad ochroną środowiska przed hałasem oraz zarządzaniem prędkością w projektowaniu i organizacji ruchu. Z kolei trzeci blok tematyczny „Zarządzanie i jakość realizacji inwestycji” ma być poświęcony zagadnieniom szeroko pojętych gwarancji, rękojmi oraz ubezpieczeniom, a także dokumentacjom, m.in. właściwemu opisowi przedmiotu zamówienia, co ma stanowić gwarancję sukcesu.

W programie Konferencji przewidziano również debatę nt. „Aktualna sytuacja na rynku budowlanym w kontekście zastąpienia pokoleniowego a efektywnego pozyskania pracowników, w tym obcokrajowców”.

Warto podkreślić, że w komitecie naukowo-programowym wydarzenia znaleźli się przedstawiciele Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Rzeszowskiej oraz Wrocławskiej – co stanowi gwarancję wysokiego poziomu merytorycznego prezentacji i analiz.

Autor: AF
Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz