Sektorkolejowy » Straż Ochrony Kolei zadba o bezpieczne ferie zimowe

Straż Ochrony Kolei zadba o bezpieczne ferie zimowe

pzez Adrian

W okresie zimowego wypoczynku niemal 3 tys. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie prowadziło wzmożone działania profilaktyczno-prewencyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym. SOK zajmie się m.in. kontrolowaniem i zabezpieczaniem zorganizowanych form przejazdów dzieci oraz młodzieży.

Bezpieczne podróże pociągami podczas ferii zimowych

Ferie zimowe to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych. Jak co roku Straż Ochrony Kolei wraz z innymi instytucjami będzie realizowała zadania, które mają na celu zapewnienie bezpiecznych podróży koleją osobom wyjeżdżającym oraz wracającym z wypoczynku. Kluczowe będą miejsca zwiększonego ruchu podróżnych i te, które są najbardziej zagrożone tj. dworce, stacje i przystanki kolejowe oraz przejazdy drogowo-kolejowe.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei szczególną uwagę zwrócą na zabezpieczenie sektora pasażerskiego oraz ochronę infrastruktury kolejowej. Na obszarach kolejowych pojawią się dodatkowe patrole z psami służbowymi. Podczas prowadzonych działań SOK wykorzysta specjalistyczny sprzęt tj. Mobilne Centra Monitoringu (MCM), noktowizory, fotopułapki oraz lornetki termowizyjne.

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem podróżami koleją w okresie ferii zimowych, funkcjonariusze SOK wraz z przedstawicielami PKP PLK na terenie całego kraju edukują najmłodszych w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się na obszarach kolejowych. Podczas zimowej przerwy w nauce bardzo często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji np. spacerów po torach kolejowych, układania na nich przeszkód, wspinania na słupy trakcyjne. Straż Ochrony Kolei przypomina, że „droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi 700 m. Kamień trafiający w szybę wagonu ma siłę pocisku, a w sieci trakcyjnej płynie prąd stały o napięciu 3000 V”.

Wzmożone natężenie ruchu kolejowego wiąże się także z większym ryzykiem utraty wartościowych rzeczy. Kieszonkowcy z pewnością będą chcieli wykorzystać pośpiech i duży ruch panujący na dworcach, peronach oraz w pociągach. W miejscach szczególnie zagrożonych pojawią się funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych. Należy pamiętać, żeby nie zostawiać swojego bagażu bez opieki, a wszystkie wartościowe przedmioty mieć zawsze przy sobie.

W momencie jakiegokolwiek zagrożenia na obszarze kolejowym można skorzystać z całodobowego numeru alarmowego SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze Straży Ochrony kolei reagują w przypadku wszystkich zgłoszeń.

O kontrolach pociągów w czasie ferii zimowych pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz