Sektorkolejowy » Silny apel branży kolejowej do Unii Europejskiej

Silny apel branży kolejowej do Unii Europejskiej

pzez Damian

Szefowie CER, największej europejskiej organizacji branżowej, zaapelowali do instytucji unijnych o podjęcie pilnych działań wzmacniających rolę kolei i umożliwiających rozwój sektora kolejowego w Europie. Zdaniem przedstawicieli branży obecna sytuacja uniemożliwia skuteczne wykorzystywanie transportu kolejowego do osiągania strategicznych celów i ambicji Unii Europejskiej.

Alberto Mazzola – dyrektor wykonawczy Wspólnoty Kolei Europejskich i Zarządców Infrastruktury (CER) oraz Alan Beroud – wiceprzewodniczący tej organizacji i prezes zarządu PKP S.A. zaapelowali do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz szefów państw członkowskich i rządów o pilne przyjęcie i wdrożenie niezbędnych działań, które mają na celu stworzenie odpowiednich warunków do bieżącej działalności i rozwoju kolei. Deklarację będącą wspólnym stanowiskiem i apelem branży otrzymali m.in. Ursula von der Leyen – przewodnicząca KE, Raffaele Fitto – wiceprzewodniczący KE ds. spójności i reform oraz komisarze Piotr Serafin (ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej) i Apostolos Tzitzikostas (ds. zrównoważonego transportu i turystyki).

Zaprezentowane przez szefów CER postulaty są wynikiem ustaleń przeprowadzonych przez uczestników tegorocznego Szczytu Szefów Kolei Europejskich, który odbył się we Wrocławiu i był wkładem sektora kolejowego w aktywności związane z zakończoną niedawno prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej. W wydarzeniu wzięli udział ministrowie, szefowie spółek kolejowych z całej UE oraz branżowi eksperci, a wnioski płynące z tego spotkania były jednoznaczne: bez wzmocnienia pozycji kolei nie będzie możliwości skutecznego realizowania celów UE związanych z konkurencyjnością, zrównoważonym rozwojem, neutralnością klimatyczną i odpornością.

Nasze wystąpienie do instytucji unijnych i krajowych wyraża potrzebę wdrożenia pilnych działań w obszarach legislacji i finansów, gdyż bez stworzenia odpowiednich warunków prawnych i ekonomicznych kolej już dziś nie jest w stanie w pełni wykorzystywać swojego potencjału i brać aktywnego udziału w realizacji kluczowych celów UE. Nie chciałbym, aby deklaracja była jedynie wyrazem obaw naszej branży. Owszem, mamy je, ale mamy również konkretne propozycje działań prorozwojowych i eliminacji barier, jesteśmy gotowi do dialogu i współpracy, wykorzystując doświadczenie członków CER. Jednym z kluczowych problemów pozostaje niedostateczne tempo prowadzenia inwestycji na kolei, a warto pamiętać, że według Międzynarodowego Funduszu Walutowego każdy dodatkowy 1% PKB zainwestowany w infrastrukturę kolejową może wygenerować 1,5% wzrostu PKB w ciągu czterech lat – mówi dr Alan Beroud, wiceprzewodniczący CER, prezes zarządu PKP S.A.

Wspólna Deklaracja Szczytu Szefów Kolei Europejskich we Wrocławiu pn. „Wzmocnienie konkurencyjności UE poprzez dekarbonizację transportu i zrównoważoną mobilność opartą o kolej” z 30 kwietnia br. podkreśla kluczową rolę transportu kolejowego w realizacji celów UE poprzez zapewnienie rozwoju kolei jako najbezpieczniejszej, najbardziej energooszczędnej, odpornej i zrównoważonej formy mobilności. Jednocześnie zwraca uwagę na istotne bariery, które obecnie utrudniają rozwój kolei.

Wspólnota Kolei Europejskich i Zarządców Infrastruktury (CER) to najaktywniejsza organizacja kolejowa w Brukseli, która zrzesza dziś ponad 60 członków – przedsiębiorstw kolejowych, w tym zarządców infrastruktury i przewoźników oraz stowarzyszeń, które reprezentują interesy branży kolejowej wobec instytucji unijnych. PKP S.A. jest pełnoprawnym członkiem CER od 2002 r. i aktywnie uczestniczy w jej pracach zarówno na szczeblu roboczym, jak i na poziomie politycznym, podejmując szereg inicjatyw. 23 września 2024 r. dr Alan Beroud – prezes zarządu PKP S.A. i Grupy PKP został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego tej organizacji.

Źródło: PKP S.A.
Fot. Sektorkolejowy – zdjęcie poglądowe

Zobacz również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz