Sektorkolejowy » Podróż z Olkusza do Krakowa skróci się o ok. 15 minut

Podróż z Olkusza do Krakowa skróci się o ok. 15 minut

pzez Damian

Nowa łącznica ułatwi przejazd pociągiem z Olkusza do Krakowa. Inwestycja powstanie w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. Dzięki nowym torom o ok. 15 minut skróci się czas dojazdu z Olkusza do stolicy regionu.

Umowa za ponad 5 mln zł podpisana przez PKP PLK zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej, przeprowadzenie konsultacji społecznych, pozyskanie niezbędnych uzgodnień, pozwoleń, decyzji środowiskowych oraz pełnienie nadzoru autorskiego.

Projekt budowlany ma być gotowy na początku 2026 r. Pozwoli to ogłosić postepowanie przetargowe na realizację prac.

— Program Kolej Plus to odpowiedź rządu na wykluczenie komunikacyjne mniejszych miejscowości. Dzięki staraniom samorządów i kolejarzy Olkusz i Bukowno zyskają szybkie i ekologiczne połączenie kolejowe z Krakowem — powiedział minister infrastruktury  Andrzej Adamczyk.

Budowa łącznicy kolejowej Borowa Górka – Pieczyska skróci czas przejazdu pociągów z Krakowa do Olkusza o ok. kwadrans. Dzięki niej przewoźnicy nie będą musieli zawracać na stacji w Jaworznie Szczakowej. Szybsze połączenie zyskają również mieszkańcy położonego po drodze Bukowna. Dostęp do kolei zwiększy się dzięki nowemu przystankowi Jaworzno Sosina, który będzie zlokalizowany niedaleko popularnego miejsca wypoczynku. Po nowej dwutorowej łącznicy pociągi pojadą z prędkością 80 km/h. Koszt jej budowy szacowany jest na przeszło 200 mln zł.

— Olkusz to kolejna miejscowość w Małopolsce, która zyska lepsze połączenie kolejowe z Krakowem. Zwiększamy rolę kolei aglomeracyjnej w regionie. Mniejsze i większe inwestycje stworzą razem spójnych system komunikacji — stwierdził Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Program Kolej Plus ma wartość 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Zrealizowane projekty przyczynią się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, kolei. W regionie do realizacji zakwalifikowano 3 projekty: budowę łącznicy kolejowej Borowa Górka-Pieczyska oraz budowę nowych połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem a Niepołomicami i Myślenicami.

Źródło: gov.pl
Fot. PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz