Sektorkolejowy » Podlaskie: Dworzec w Czyżewie otwarty po przebudowie

Podlaskie: Dworzec w Czyżewie otwarty po przebudowie

pzez Damian

Kompleksowa przebudowa dworca Czyżew to inwestycja zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec kolejowy w stylu neoklasycystycznym zbudowany został w latach 1859-1862 wraz z powstaniem Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Wpisany jest do rejestru zabytków. Przebudowa budynku dworca w Czyżewie wraz ze zmianą zagospodarowania terenu miała na celu poprawę jakości obsługi pasażerów i przystosowywanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wprowadzonym zmianom poprawił się stan techniczny i estetyczny dworca, usprawniony został także ruch podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.

W ramach inwestycji renowację przeszła elewacja budynku, wymienione zostały także okna oraz drzwi główne z zachowaniem wymagań konserwatora zabytków. W przestrzeni dworca znalazł się hol pełniący funkcję poczekalni, która została wyposażona w ławki, klimatyzację, wyświetlacze systemu informacji pasażerskiej oraz dodatkowo zaaranżowano przestrzeń do zainstalowania biletomatu i automatu do sprzedaży napojów i przekąsek. Obok poczekalni znajdują się dwie ogólnodostępne toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także lokale przeznaczone pod najem oraz pomieszczenia techniczne, gospodarcze i socjalne.

Dzięki inwestycji dworzec stał się przyjazny osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowano bariery architektoniczne, wybudowana została rampa dla osób na wózkach inwalidzkich, a także wprowadzono szereg usprawnień, w tym ścieżki prowadzące, plany dotykowe dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Przebudowa dworca w Czyżewie została zrealizowana w ramach projektu Programu Infrastruktura i Środowisko, który wspiera modernizację dworców na odcinku Warszawa Wschodnia – Białystok – Kuźnica Białostocka w wysokości ponad 40 mln zł z Funduszy Europejskich. Bardzo się cieszę, że dzięki temu projektowi dworzec stał się nowoczesną przestrzenią z ułatwieniami także dla osób ze szczególnymi potrzebami – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Inwestycja w Czyżewie to kolejny dowód na to, że rozwój infrastruktury kolejowej w całym kraju w ostatnich latach nabrał ogromnego tempa. Modernizacja dworca w Czyżewie to także kolejna inwestycja w województwie podlaskim. Dzięki niej korzystają nie tylko pasażerowie kolei, ale także mieszkańcy miasta, gdyż mają oni do dyspozycji doskonale odrestaurowany i funkcjonalny dworzec kolejowy – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Oddanie do użytku dworca w Czyżewie to koniec długo oczekiwanej, ale niezwykle potrzebnej inwestycji. Rozwój przewozów pasażerskich na modernizowanej międzynarodowej trasie kolejowej Rail Baltica wymusza dostosowanie infrastruktury obsługi podróżnych do współczesnych wymagań. Cieszę się, że spółka PKP S.A. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców mniejszych miejscowości i od dzisiaj mieszkańcy Czyżewa mogą korzystać w podróżach do Warszawy i Białegostoku z komfortowej i bezpiecznej infrastruktury kolejowej. Mam również nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się jedną z wizytówek miejscowości. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki przebudowie dworzec w Czyżewie stał się nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych, dostępną dla osób z niepełnosprawnościami i bezpieczną. Dworzec wyposażono także w rozwiązania przyjazne środowisku. To kolejny dworzec w województwie podlaskim, który został zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki przebudowie budynek dworca w Czyżewie jest również bardziej ekologiczny. Pracę urządzeń i instalacji w obiekcie nadzoruje system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System), który odpowiada m.in. za optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dworzec wyposażono w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Zmieniło się także otoczenie dworca. Nowym elementem zagospodarowania terenu wokół dworca jest wiata śmietnikowa i trzy dodatkowe miejsca parkingowe (dla osób z niepełnosprawnościami, dużej rodziny i do ładowania samochodów elektrycznych). Znalazły się tam również ławki, siedziska i kosze na śmieci. Zagospodarowano także zieleń.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,9 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt obiektu wykonało biuro projektowe FBT sp. z o.o. z Warszawy, a wykonawcą robót była firma KONS sp. z o.o. z Białegostoku.

Źródło: PKP PLK S.A.

O przebudowie dworca w Czyżewie pisaliśmy tutaj:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz