Sektorkolejowy » PLK SA i CPK razem na rzecz efektywnej kolei w Polsce

PLK SA i CPK razem na rzecz efektywnej kolei w Polsce

pzez Damian

Dostępność kolei w Polsce staje się coraz lepsza dzięki strategicznej współpracy spółek Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centralny Port Komunikacyjny. W piątek (7.02.2025 r.) podczas śniadania prasowego Ministrowie Piotr Malepszak i Maciej Lasek, a także prezesi obu spółek przedstawili plany inwestycyjne na najbliższe lata oraz podsumowali dotychczasowe działania.

Kolej jako trzon transportu w Polsce

Aby skutecznie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym i zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów, konieczna jest modernizacja infrastruktury oraz budowa nowych torów. PLK SA oraz CPK, działając wspólnie, realizują te cele, zacieśniając współpracę i wdrażając projekty mające poprawić jakość transportu kolejowego w kraju.

Wspólne działania przynoszą efekty

Dobrym przykładem współpracy obu spółek jest przystanek Łódź Retkinia. Jeszcze niedawno istniało ryzyko jego częściowej rozbiórki ze względu na planowaną budowę torów dla szybkich pociągów. Dzięki porozumieniu między PLK SA a CPK udało się znaleźć rozwiązanie, które pozwala na rozwój linii kolei dużych prędkości przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności przystanku dla podróżnych.

Miniony rok potwierdza, że zgoda buduje. Współpraca między PLK SA i CPK przyniesie wymierne korzyści dla podróżnych, a konsultowanie inwestycji na wczesnych etapach zapewni ich sprawną realizację – podkreślił Piotr Wyborski, Prezes Polskich Linii Kolejowych S.A.

Projekt Zintegrowanej Sieci Kolejowej

Strategiczne podejście do rozwoju kolei znalazło swoje odzwierciedlenie w projekcie „Zintegrowanej Sieci Kolejowej” (ZSK). To koncepcja zakładająca stworzenie spójnego i efektywnego systemu kolejowego, który łączy różne regiony kraju i integruje różne rodzaje transportu. Realizowany wspólnie przez CPK, PLK SA i inne instytucje transportowe, projekt ma na celu poprawę dostępności, zwiększenie przepustowości linii kolejowych oraz redukcję emisyjności transportu.

Silosowość nie jest rozwiązaniem. Synergia płynąca ze współpracy spółek PLK SA i CPK napawa optymizmem i stanowi dobrą praktykę w zakresie zarządzania i realizacji inwestycji – powiedział Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Programy inwestycyjne zwiększające dostępność kolei

Zarówno PLK SA, jak i CPK, prowadzą inwestycje mające na celu walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Program Kolej+ pozwoli na odbudowę i budowę nowych linii kolejowych, dzięki czemu pasażerskie połączenia wrócą do wielu miejscowości. Z kolei Program Przystankowy to już 174 nowe lub przebudowane przystanki, ułatwiające podróżowanie mieszkańcom różnych regionów. Przykładem jest Grudziądz, gdzie w ostatnich latach powstały trzy nowe przystanki kolejowe.

Dzięki konsekwentnym działaniom rządu i spółek kolejowych, pasażerowie mogą liczyć na coraz lepszy i wygodniejszy transport. Integracja działań PLK SA i CPK to krok w stronę nowoczesnej i dostępnej kolei, która spełni oczekiwania podróżnych w całej Polsce.

Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz