Sektorkolejowy » ÖBB i Siemens Mobility pokazały nowe pociągi Nightjet

ÖBB i Siemens Mobility pokazały nowe pociągi Nightjet

pzez Adrian

W Wiedniu przedsiębiorstwa zaprezentowały nową generację wagonów sypialnych i kuszetkowych Nightjet. Są zaprojektowane w taki sposób, by gwarantować wygodne podróże. Mają nowoczesny design i są dostosowane do potrzeb pasażerów. Nowy tabor zostanie wprowadzony do eksploatacji pod koniec lata 2023 r. na popularnych trasach z Austrii i Niemiec do Włoch.

„Dla naszych gości podróżnych komfort, nowoczesny design i więcej prywatności stają się coraz ważniejsze, dlatego ÖBB inwestuje w sumie w 33 całkowicie nowe pociągi Nightjet. Wnętrze Nightjetów nowej generacji zaoferuje gościom nowe wrażenia z podróży. Z tym pociągiem wchodzimy w nową erę nocnych podróży” – powiedział prezes ÖBB Andreas Matthä.

Jak wyglądają pociągi Nightjet?

Siedmiowagonowe Nightjety mogą zabrać na pokład  254 pasażerów. Są wyjątkowo komfortowe. Cechuje je nowoczesny wygląd. W wagonach sypialnych na jeden przedział przewidziano miejsce dla 2 osób, a w kuszetkowych – dla 4. Pasażerowie podróżujący samodzielnie mogą skorzystać z nowatorskich „minikabin”. Ponadto wszystkie przedziały mają w wagonach sypialnych prysznice oraz toalety.

Tzw. mini kabiny w wagonach kuszetkowych to indywidualne pomieszczenia sypialne – są wyposażone m.in. w schowek, stolik śniadaniowy z lustrem, wieszaki na płaszcze, lampkę oraz schowki na bagaż.

Każdy nowy Nightjet ma szyby, które umożliwiają lepszy odbiór sygnału komórkowego. Podróżni będą mogli korzystać z szybkiego WiFi oraz stacji ładowania (USB oraz indukcyjnego). We wszystkich wagonach będzie funkcjonował nowoczesny system informacji pasażerskiej. Ponadto za pomocą paneli sterowania znajdujących się w przedziałach będzie można sterować oświetleniem bądź wezwać obsługę pociągu.

„Dzięki nowym, najnowocześniejszym Nightjetom ÖBB podróżowanie do takich miast jak Rzym, Wenecja czy Mediolan stanie się jeszcze łatwiejsze i bardziej komfortowe” – podkreślała Leonore Gewessler, austriacka federalna minister ds. działań klimatycznych.

Pociągi Nigthet mają rozwijać prędkość do 230 km/h. Do 2025 r. Szwajcarii i Holandii w użyciu będą 33 Nightjety nowej generacji.

Autor: Damian Malesza
Fot. ÖBB | Siemens Mobility

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz