Sektorkolejowy » Nowy parking w Bielsku Podlaskim

Nowy parking w Bielsku Podlaskim

pzez Damian

Mieszkańcy Bielska Podlaskiego zyskają dodatkowe miejsca postojowe i łatwiej przesiądą się z samochodów do pociągów. Tuż przy stacji kolejowej zbudowany zostanie parking. Ogłoszony został przetarg na projekt i roboty. W województwie prowadzone są też inne inwestycje finansowane ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Parking na 19 miejsc postojowych będzie zbudowany w sąsiedztwie stacji kolejowej w Bielsku Podlaskim. Zaplanowane są 2 stanowiska dla osób o ograniczonej mobilności, a dodatkowym ułatwieniem w podróżowaniu będą 2 powiększone miejsca dla rodzin z dziećmi. Parking zostanie zlokalizowany tuż obok wejścia na kładkę nad torami, co dodatkowo usprawni przesiadki. Wykonany będzie odcinek drogi dojazdowej, odwodnienie i ekologiczne oświetlenie LED.

Na terenie województwa podlaskiego trwają też inne inwestycje w ramach Programu przystankowego. Zaawansowane są roboty w Kleszczelach, gdzie w sąsiedztwie przystanku kolejowego powstaje parking na 10 miejsc. Dzięki temu wybudowany dwa lata temu nowy peron będzie jeszcze bardziej dostępny. Pierwsi podróżni zaparkują tutaj swoje auta we wrześniu.

W budowie nowe perony

Zaawansowane są roboty na przystanku Kamienna Nowa na linii Sokółka – Suwałki. Wykonawca ułożył nawierzchnię, następnie przystąpi do instalacji wyposażania nowego peronu. Pojawią się ławki i wiata oraz czytelne oznakowanie. Ekologiczne oświetlenie LED oraz chodnik zapewnią bezpieczne poruszanie się wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonej mobilności. Do pociągów z wyższego niż dotychczas peronu mieszkańcy będą mogli wsiąść w III kwartale tego roku.

W przygotowaniu są kolejne budowy; peron o podobnym standardzie powstanie na przystanku Podbiele na linii Białystok – Czeremcha. Wykonawca rozpoczął już pierwsze prace przygotowawcze. Na tej samej linii zbudujemy też zupełnie nowy przystanek Repczyce Zalew, który umożliwi dojazdy do popularnego miejsca letniego wypoczynku. Dla tej inwestycji aktualnie trwa pozyskiwanie decyzji administracyjnych.

Program przystankowy w województwie podlaskim zwiększa dostępność kolei i ułatwia podróżowanie. Inwestycje zmniejszające wykluczenie komunikacyjne obejmują modernizację lub budowę łącznie 15 przystanków na liniach Białystok – Czeremcha i Sokółka – Suwałki. Ich uzupełnieniem jest budowa 5 parkingów przy przystankach Kleszczele, Repczyce Zalew i Augustów Port oraz stacjach w Bielsku Podlaskim i Sidrze.

Łączny koszt prac realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Programu przystankowego w województwie, w tym budowy parkingów, to około 27,5 mln zł.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz