Sektorkolejowy » Nowoczesne centrum sterowania na stacji Kraków Główny

Nowoczesne centrum sterowania na stacji Kraków Główny

pzez Damian

Zakończyła się modernizacja budynku nastawni stacji Kraków Główny. Od połowy września dyżurni ruchu, odpowiadający za bezpieczny przejazd pociągów na najważniejszej stacji w Małopolsce, pracują w nowoczesnych pomieszczeniach, wyposażonych w cyfrowe urządzenia do sterowania ruchem pociągów. Instalacja nowego systemu zarządzania ruchem w Krakowie to część inwestycji za przeszło 1,2 mld zł, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Dyżurni ruchu pracujący na stacji Kraków Główny przeprowadzili się do odnowionego „bocianiego gniazda”. To ostatnie piętro w charakterystycznym budynku nastawni, znajdującym się przy torach, na północ od peronów. Pomieszczenia, podobnie jak cały budynek, przeszły gruntowną modernizację. Pochodzące z lat osiemdziesiątych XX wieku urządzenia przekaźnikowe zastąpiły komputerowe systemy zarządzania ruchem, pracujące zgodnie z najnowszymi kolejowymi standardami. Dzięki postępowi technicznemu i miniaturyzacji znacząco zmniejszyła się powierzchnia do tej pory zajmowana przez systemy bezpieczeństwa. W wygospodarowanej przestrzeni przygotowano nowoczesne pomieszczenia biurowe, co poprawiło warunki pracy kolejarzy na stacji.

 Budujemy nowoczesną polską kolej. Widać to m.in. w Krakowie, gdzie podróżni mogą już korzystać z efektów wielomilionowych inwestycji w rozwój tego środka transportu: to nowa infrastruktura i modernizowane zaplecze – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Budynek nastawni stał się bardziej ekologiczny. Ściany i stropy poddano termomodernizacji. Wymieniono drzwi, okna, systemy wentylacji i ogrzewania. Obok wykonano także nowe przyłącze cieplne. Dzięki inwestycji PLK SA znacznie ograniczyły zużycie energii.

– Nowe systemy sterowania to większe bezpieczeństwo i niezawodność działania. Cieszę się, że kolejarze w Krakowie mogą korzystać z najnowszych technologii w procesie bieżącego zarządzania ruchem pociągów – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz