Sektorkolejowy » Norwegia: Most Randklev ponownie otwarty

Norwegia: Most Randklev ponownie otwarty

pzez Damian

Most kolejowy w Randklev zawalił się w sierpniu 2023 r. na skutek powodzi wywołanej przez huragan Hans. Po gruntownej modernizacji ruch na kluczowej linii Oslo a Trondheim został przywrócony.

Huragan, który uderzył w Norwegię w sierpniu 2023 r., spowodował ogromne szkody, w tym zawalenie się środkowego przęsła mostu Randklev do rzeki Gudbrandsdalslågen. Fundamenty mostu zostały uszkodzone przez intensywne wody powodziowe, co doprowadziło do znacznych zakłóceń na linii Dovre, będącej kluczowym szlakiem zarówno dla ruchu pasażerskiego, jak i towarowego.

W związku z powyższym Bane NOR, norweski zarządca infrastruktury kolejowej, zainicjował kompleksowy projekt naprawczy. Uszkodzone przęsła zostały usunięte i przetransportowane na suchy ląd przy użyciu 1 350-tonowego dźwigu w celu naprawy. Jednocześnie zbudowano nowe filary mostu, które mają być bardziej odporne na przyszłe ekstremalne zjawiska pogodowe. Ten ambitny projekt miał na celu nie tylko przywrócenie, ale także wzmocnienie mostu przed podobnymi incydentami w przyszłości.

Zamknięcie linii Dovre miało daleko idące skutki, wymuszając przekierowanie pociągów na niezelektryfikowaną linię Røros i znacznie zmniejszając przepustowość kolejowych przewozów towarowych. Wraz z ponownym otwarciem mostu Randklev wznowiono normalne połączenia na linii Dovre, co powinno odciążyć alternatywne trasy i przywrócić wydajność usług kolejowych w całym regionie.

Źródło: railmarket.com
Fot. Bane NOR

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz