Sektorkolejowy » Newag dostarczy do Łodzi hybrydowe pociągi

Newag dostarczy do Łodzi hybrydowe pociągi

pzez Patryk

Trzy pojazdy hybrydowe Impuls2 typu 36WEh w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) przeznaczone do pasażerskich przewozów aglomeracyjnych i regionalnych zostaną dostarczone do Łodzi na mocy umowy zawartej 23 lipca. Wartość zamówienia, które zrealizuje nowosądecka firma, to blisko 103 mln zł brutto. W ramach tej samej umowy zamawiający ma opcję domówienia dwóch kolejnych pojazdów. Jeśli się na to zdecyduje, łącznie zapłaci za dostawę ponad 171 mln zł brutto.

Hybrydowe pociągi trakcyjne

Nowe pojazdy będą wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, hotspot wi-fi, system klimatyzacji, ładowarki USB oraz defibrylatory AED ratujące życie. Mają też być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdym składzie zmieści się 300 osób, z czego ponad 140 osób na miejscach siedzących. Pociągi będą mogły osiągać prędkość do 160 km/godz. pod trakcją elektryczną, a przy użyciu napędu spalinowego do 120 km/godz.

Pociągi IMPULS 2 typu 36WEh to pierwsze w Polsce pojazdy szynowe, które oprócz napędu elektrycznego mają również napęd spalinowy, umożliwiający poruszanie się liniami, które nie są zelektryfikowane. Takie rozwiązanie powoduje, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu przez przewoźników diametralnie wzrasta, a ponadto komfort jazdy pasażerów radykalnie się podnosi – podkreśla w nowosądecki producent.

Hybrydy będą obsługiwać niezelektryfikowane łódzkie linie

Hybrydowe składy umożliwią obsługę połączeń pasażerskich na liniach kolejowych, które nie zostały zelektryfikowane. Pojawia się na trasie Łódź/Zgierz–Tomaszów Maz.–Opoczno (linia nr 25) i Łódź/Zgierz–Tomaszów Maz.–Spała (linia nr 53).

Źródło artykułu: www.newag.pl
Źródło zdjęcia: www.forbes.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz