Ryszard Jan Szurkowski, legenda polskiego kolarstwa szosowego został patronem kolejnego wrocławskiego tramwaju. Uroczystość nadania imienia odbyła się 7 sierpnia 2024 roku, na kilka dni przed startem 81. edycji Tour de Pologne UCI World Tour.
Stało się to już pewną tradycją, że w ważnych dla miasta chwilach, upamiętniamy wielkich, którzy byli związani z Wrocławiem i zapisali się w kartach historii. Myślę, że nadanie imienia Ryszarda Szurkowskiego naszemu tramwajowi w przededniu startu 81. Edycji Tour de Pologne we Wrocławiu jest doskonałym tego przykładem. Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na to, że Ryszard Szurkowski był związany z wrocławskimi tramwajami już od samych początków swojej kariery sportowej. W latach 1966–1967 reprezentował klub Dolmel Wrocław. Klub, który powstał przy fabryce zbudowanej na gruzach zakładu Linke-Hoffmann, czyli przedwojennego producenta tramwajów. Cieszę się, że możemy tę historię spiąć dzisiaj klamrą nadając imię jednemu z naszych pojazdów – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Wielki pasjonat sportu
Urodzony 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie, ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, zdobywając wykształcenie nauczyciela wychowania fizycznego i trenera kolarstwa. Od najmłodszych lat zainteresowany sportem, a w szczególności lekkoatletyką i piłką nożną. Swoją miłość do kolarstwa odkrył stosunkowo późno, bo w wieku 19 lat, m.in. dzięki sukcesom odnoszonym przez Stanisława Królaka w Wyścigu Pokoju. Jego ogromny talent został jednak szybko dostrzeżony, co zaowocowało dołączeniem do klubu LZS Milicz. W 1968 roku zdobył pierwszy tytuł mistrza Polski w kolarstwie szosowym, rozpoczynając tym samym swoją imponującą karierę. W latach 1968-1973 czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski, stając się ikoną polskiego sportu.
Sukcesy Szurkowskiego sięgały również areny międzynarodowej. W 1973 roku zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w jeździe drużynowej na czas, a w latach 1971, 1975 i 1977 wywalczył srebrne medale. Na igrzyskach olimpijskich w Monachium i Montrealu dwukrotnie sięgnął po srebro.
Po zakończeniu kariery zawodniczej, Szurkowski został trenerem polskiej kadry narodowej, a jako prezes Polskiego Związku Kolarskiego, przyczynił się do rozwoju tej dyscypliny w Polsce. W 1990 roku założył drużynę kolarską „Szurkowski Tour”, wspierając tym samym młode talenty. Zapamiętany jako wybitny sportowiec, mentor i działacz, który poświęcił życie promocji kolarstwa. Jego pasja, determinacja i osiągnięcia uczyniły go legendą polskiego sportu. Zmarł 1 lutego 2021 roku w Radomiu.
Rowerowa feta w tle nowoczesnego Moderusa Gamma
Wydarzeniu towarzyszyła prawdziwa biesiada. Wielbiciele dwóch kółek mieli okazję oznakować swój rower, udoskonalić swoje umiejętności z pierwszej pomocy czy wziąć udział w licznych konkursach i quizach. Wśród zgromadzonych pojawiła się rodzina, przyjaciele Ryszarda Szurkowskiego, zarząd MPK Wrocław, przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz firm: Impel, Lang Team czy NextBike.
Ważnym elementem, bez której nie odbyłaby się ta uroczystość była nowoczesna Gamma o numerze taborowym 3315. To bezpieczna maszyna, lubiana nie tylko przez motorniczych, ale również pasażerów.
Od dziś będzie dumnie przemierzała Wrocław z nowym patronem. Tym sposobem Ryszard Szurkowski będzie jeździł dalej po Wrocławiu – wspomina Dominik Kłosowski – radny Rady Miejskiej Wrocławia i Członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Kolarskiego.
Źródło: MPK Wrocław