Sektorkolejowy » Kolej w Powstaniu Wielkopolskim czyli jak transport szynowy przysłużył się w odzyskaniu niepodległości

Kolej w Powstaniu Wielkopolskim czyli jak transport szynowy przysłużył się w odzyskaniu niepodległości

pzez Damian

106 lat temu, dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, 27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Na pamiątkę tych historycznych wydarzeń, które zmieniły bieg historii, od dekad organizowana jest w Poznaniu inscenizacja przyjazdu Mistrza Paderewskiego. Insurekcja rozpoczęta 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu była największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów.

W 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, mieszkańcy stolicy Wielkopolski powracają do wydarzeń, które zmieniły losy historii. Ogromną rolę w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym odegrała kolej i kolejarze. Wykorzystując swoją specjalistyczną wiedzę szybko przejęli kontrolę nad strategicznym węzłem kolejowym w mieście, niemalże całkowicie paraliżując niemieckie łańcuchy dostaw.

Przyjazd podróżującego pociągiem Paderewskiego był iskrą, która bezpośrednio zapaliła Poznańczyków do działania, działania powiedzmy to wyraźnie – nie spontanicznego, ale od dawna przygotowywanego. Jakoś przywykliśmy czcić mniej udane (choć nie mniej chwalebne) zrywy narodowościowe i powstańcze, a to nasze – zwycięskie – długo traktowane było po macoszemu. Ustanowiona wreszcie świętem państwowym – rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, pozwala się cieszyć w pełni sukcesem naszych przodków. 27 grudnia ustanowione zostało Narodowym Świętem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody święta zaplanowano w Poznaniu.

Historia rozpoczyna się 26 grudnia 1918 roku, gdy do Poznania przybywa Ignacy Jan Paderewski. Jego przyjazd na stacji kolejowej stał się iskrą zapalną działającą. Następnego dnia, dokładnie o 16:40, pierwsze strzały padające. To właśnie ta symboliczna godzina jest dziś upamiętniana przez zatrzymany ruch w mieście.

Wojsko wielkopolskie było świetnie zorganizowane i potrafiło wziąć udział nie tylko w walkach z Niemcami, ale również w walkach o Lwów i zasiliło polskie szeregi znakomicie funkcjonującymi i uzbrojonymi oddziałami w wojnie z bolszewikami. Zdobyte na podpoznańskiej Ławicy niemieckie samoloty stanowiły zaczątek polskiego lotnictwa, które odegrało w tej wojnie ogromną rolę. Rola powstania i powstańców w historii Polski jest więc ogromna. – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Obchody 106. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Główne uroczystości rozpoczną się w piątek 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich o godzinie 16:40. W związku z uroczystościami zmieni się organizacja ruchu, a tramwaje zatrzymają się na minutę. Jednocześnie w pojazdach wyemitowany zostanie komunikat: „Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch”.

Wybitni uczestnicy Powstania

O niepodległość Wielkopolski walczyło dziesiątki tysięcy żołnierzy-ochotników, którzy nie wahali się oddać życie za Ojczyznę. Kim byli Ci, dzięki którym Powstanie Wielkopolskie było największym wygranym w historii Polski?

https://27grudnia.pl/bohaterowie

Prowadziła ich wiara, nadzieja, męstwo, odnieśli niezapomniane zwycięstwo! Cześć i Chwała Bohaterom!

Facebook – Kawu – Najsłynniejszy polski Banksy również oddał hołd Powstańcom

Fot. wojsko-polskie.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz