Sektorkolejowy » Alstom dostarcza pierwszy pociąg typu C dla australijskiej sieci METRONET

Alstom dostarcza pierwszy pociąg typu C dla australijskiej sieci METRONET

pzez Damian

Wydarzenie to jest pierwszym od ponad trzech dekad przypadkiem, w którym pociąg został wyprodukowany w Australii Zachodniej, a proces ten został przeprowadzony przez Alstom w zakładzie METRONET w Perth.

Zmiana ta nastąpiła po zawarciu w 2019 r. umowy między rządem Australii Zachodniej a Alstom, obejmującej kontrakt o wartości 800 mln euro (1,3 mld AUD) na dostawę 252 wagonów kolejowych, w tym 41 sześciowagonowych pociągów elektrycznych i dwóch trzywagonowych pociągów spalinowych w celu modernizacji i rozszerzenia usług kolejowych w regionie.

Wyprodukowany w Perth’s Bellevue pociąg serii C należy do serii X’trapolis firmy Alstom. Wyróżnia się on energooszczędnymi technologiami i zdolnością do przewozu 1200 pasażerów, a także trzema podwójnymi drzwiami pasażerskimi po każdej stronie wagonu w celu usprawnienia procesu wsiadania i wysiadania. Zdolny do osiągania prędkości do 130 km/h, pociąg został zaprojektowany z myślą o 35-letnim okresie eksploatacji i zawiera rozwiązania umożliwiające przyszłe modernizacje technologiczne.

Wprowadzenie pociągów serii C do ruchu pasażerskiego nastąpiło po kompleksowych fazach testowania i zatwierdzania, zapewniając ich gotowość i niezawodność dla sieci kolejowej w Perth. Lokalne wysiłki produkcyjne Alstom osiągnęły cel 50% lokalnej produkcji, wykorzystując umiejętności i materiały ponad 15 firm z Australii Zachodniej. Współpraca ta obejmuje partnerstwo z North Metropolitan TAFE, mające na celu zapewnienie doświadczenia w produkcji kolejowej młodzieży z Aborygenów i mieszkańców wysp Cieśniny Torresa, z których niektórzy dołączyli do Alstom jako praktykanci.

Autor: Lubomir Cech
Źródło: railmarket.com
Fot. Alstom

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz