Sektorkolejowy » Zmodernizowany przystanek w Brzezinach poprawi dostęp do kolei na linii z Kielc do Buska-Zdroju

Zmodernizowany przystanek w Brzezinach poprawi dostęp do kolei na linii z Kielc do Buska-Zdroju

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na zaprojektowanie i przebudowę przystanku kolejowego w Brzezinach (linia kolejowa 73, Sitkówka Nowiny – Busko-Zdrój). Do połowy 2024 roku mieszkańcy tej miejscowości zyskają lepszy dostęp do kolei z nowoczesnych peronów. Dzięki miejscom parkingowym wybudowanym w sąsiedztwie ułatwione będzie łączenie podróży. To kolejny przystanek zaplanowany do realizacji w regionie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

PLK S.A. podpisały umowę za przeszło 4,5 mln zł netto na projekt i modernizację przystanku kolejowego w Brzezinach, przy linii kolejowej Kielce – Busko-Zdrój. PNUiK sp. z o.o., spółka zależna PLK SA, będzie mieć 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej, pozyskanie decyzji administracyjnych i wykonanie prac budowlanych. W przyszłym roku podróżni skorzystają z dwóch nowoczesnych peronów o długości 150 metrów, odpowiednio wysokich, by ułatwić wsiadanie do pociągów.

– W Brzezinach, podobnie jak w Dębskiej Woli, czy Małogoszczu program przystankowy zbliży kolej do okolicznych mieszkańców. Dzięki tym inwestycjom ułatwiamy korzystanie z tego ekologicznego środka transportu. W skali kraju podobne efekty uzyskamy w przeszło 200 lokalizacjach – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przystanek będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Obok linii kolejowej powstaną bezpieczne ciągi komunikacyjne, wyposażone w nawierzchnię o zróżnicowanej strukturze i linie prowadzące. Na peronach pojawią się wiaty ławki i tablice z informacjami dla podróżnych. W sąsiedztwie wybudowany będzie parking dla kierowców i rowerzystów, który ułatwi przesiadki. Całość oświetlą energooszczędne latarnie w technologii LED.

– PLK SA budują i modernizują przystanki kolejowe w całym regionie. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zyskają lepszy dostęp do komunikacji kolejowej – mówi Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

„Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu, promuje ekologiczne środki transportu oraz wspiera polską gospodarkę. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W Świętokrzyskiem podróżni już korzystają z efektów programu m.in. w Włoszczowicach, Dębskiej Woli, Małogoszczu i Rykoszynie. Kolejne prace obejmą przystanki m.in. w Szczukowskich Górkach, Piekoszowie, Ludyni i Podchojnach. W sumie w województwie świętokrzyskim budowa nowych lub modernizacja istniejących przystanków obejmie 14 lokalizacji.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz