Sektorkolejowy » Zjednoczone Emiraty Arabskie: DHL i Etihad Rail rozpoczynają 20-letnią współpracę na kolei

Zjednoczone Emiraty Arabskie: DHL i Etihad Rail rozpoczynają 20-letnią współpracę na kolei

pzez Damian

DHL Global Forwarding i Etihad Rail podpisali umowę o powołaniu spółki joint venture, umożliwiającej pierwszej z nich korzystanie z sieci kolejowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kontrakt będzie obowiązywał przez 20 lat, a obie strony określiły go mianem kluczowego partnerstwa, które pomoże w rozwoju sektora kolejowego w ZEA.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Etihad Rail, w ramach podpisanej umowy DHL wybierze kolej jako jeden z głównych środków transportu do dystrybucji ładunków a terenie Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz integrowania kluczowych węzłów przemysłowych.

Przedstawiciele spółki DHL Global Forwarding zaznaczyli, że „są podekscytowani faktem, iż DHL może być częścią tej podróży i wspierać rosnące wymagania dotyczące przepustowości kolejowego transportu towarów” w kraju.

W lutym 2022 r. ZEA zakończyły duży projekt obejmujący budowę i rozwój sieci kolejowej. Przewozy towarowe wystartowały tuż po ułożeniu ostatniego toru. Nowa sieć kolejowa rozciąga się na ok. 900 km. Transport towarów będzie realizowany przy użyciu m.in. 38 lokomotyw EMD SD70 oraz ponad 1000 wagonów.

Jak podkreśla Etihad Rail, pojazdy te będą wyposażone w jedne z najpotężniejszych silników wykorzystywanych do prowadzenia składów towarowych na Bliskim Wschodzie – o mocy 4500 KM. Lokomotywy dostarczył amerykański producent Progress Rail, a wagony firma China CNR.

Autor: Damian Malesza
fot. DHL

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz