W niedzielę 28 sierpnia 2022 r. w Nysie odbędzie się „VIII PARADA LOKOMOTYW TurKol.pl – NYSA 2022”, gdzie będzie można obejrzeć historyczny tabor kolejowy oraz przejechać się pociągami specjalnymi. Zeszłoroczna edycja tego wydarzenia cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Podczas VIII parady lokomotyw na stacji kolejowej w Nysie miłośnicy kolei będą mieli okazje, żeby cofnąć się w czasie i poznać świat starej kolei. Poprzednie edycje tej imprezy odbywały się w Międzychodzie (w latach 2013 – 2016), w Międzyrzeczu (w latach 2018 i 2019) oraz w Nysie (w 2021 r.). Parada odbędzie się 28 sierpnia 2022 r.
Wezmą w niej udział lokomotywy różnych przewoźników kolejowych. Nie zabraknie także wagonów oraz pojazdów specjalnych. Pojawi się polska lokomotywa serii SU45, która została odkupiona od państwowego przewoźnika i odrestaurowana przez prywatnego właściciela oraz lokomotywa serii SM30.
W ramach wydarzenia uruchomione zostaną pociągi turystyczne, które wyruszą z Nysy do Goświnowic i z powrotem, do Głuchołazów i z powrotem, do Chróściny Nyskiej i z powrotem oraz Otmuchowa i z powrotem. Warto dodać, że do Nysy będzie można dostać się specjalnym pociągiem turystycznym KILOF, którego trasa została zaplanowana w sposób umożliwiający dojazd i powrót do/z Wrocławia oraz Poznania. Udział w paradzie lokomotyw jest bezpłatny, a bilety na przejazdy pociągami specjalnymi są dostępne w sprzedaży internetowej.
Szczegóły wydarzenia są dostępne TUTAJ.
Jak było na VII edycji parady lokomotyw TurKol w Nysie?
Na ubiegłoroczną edycję wydarzenia również można było dostać się specjalnym pociągiem turystycznym KILOF z Wrocławia, który był prowadzony przez lokomotywę spalinową SM42. Trasa prowadziła przez Kąty Wrocławskie, Jaworzynę Śląską, Wałbrzych i linię kolejową nr 286 (Jedlina-Zdrój, Ludwikowice Kłodzkie, Nowa Ruda). Od Kłodzka przez Kamieniec Ząbkowicki, następnie wzdłuż Magistrali Podsudeckiej do Nysy. W paradzie wzięły udział lokomotywy różnych przewoźników kolejowych oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu:
- SM30-662 – wyprodukowana w 1964 r. przez chorzowski FABLOK
- SM30-507 – wyprodukowana w 1958 r. także przez chorzowski FABLOK
- SM41-126 – wyprodukowana w 1964 r. przez węgierski zakład Ganz Mavag (pojazd był nieczynny i oczekiwał na remont)
- SU45-079 – wyprodukowana w 1973 r. przez Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego
- SM42-2612 oraz SM42-2572 – wykorzystywane przez prywatnych przewoźników
Podczas imprezy miała miejsce prezentacja wszystkich pojazdów, a także uroczysty przejazd przez perony stacji w Nysie. Uczestnicy wydarzenia mogli także uczestniczyć w specjalnych przejazdach do pobliskich miejscowości. Parada lokomotyw przyciągnęła wielu miłośników kolei. Według informacji organizatora, w przejazdach pociągów specjalnych uczestniczyło ok. 1000 osób.
Autor: DM
Fot. Marcin Zachariasz