Wypadki na przejazdach stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków drogowych, ale ponad jedną trzecią wypadków kolejowych. Średnio, co 2-3 dni dochodzi do kolizji i wypadków pojazdów. W 2022 roku odnotowano 172 zdarzenia, w których 43 osoby poniosły śmierć na miejscu, a 20 zostało ciężko rannych. I mimo, że zdarzeń było mniej niż rok wcześniej to nadal w poważnym stopniu dezorganizowały one ruch kolejowy. Tematy te zostaną poruszone już 11 września b.r. w Warszawie podczas IX edycji konferencji „Przejazdy kolejowo-drogowe”.
O tym jak ważna jest bliska współpraca kolei z sektorem drogowym i jak rośnie świadomość konieczności podejmowania wspólnych działań, świadczy lista instytucji właśnie z obszaru drogownictwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego, które objęły honorowym patronatem tegoroczna konferencję „Przejazdy kolejowo-drogowe” zaplanowaną na 11 września 2023 r. w Warszawie.
Partnerem głównym tegorocznej konferencji jest PKP Polskie Linie Kolejowe SA., firma która oprócz działań inwestycyjnych i inżynierskich, prowadzi kampanie mające zwiększyć świadomość zagrożeń wśród użytkowników przejazdów i promować bezpieczne korzystanie z infrastruktury. Od kilkunastu lat prowadzi kampanię „Bezpieczny przejazd”, której celem jest kształtowanie właściwych postaw u wszystkich uczestników ruchu drogowego. Obecnie np. można oglądać w telewizji spoty adresowane do dzieci i młodzieży, uczące wzorców prawidłowych zachowań na przejazdach i przejściach kolejowych.
Działania edukacyjne, sposoby egzekwowania prawa w celu zniechęcenia do niewłaściwego zachowania na przejazdach kolejowych i wokół torów kolejowych, konsekwencje i koszty wypadków oraz prezentacje najnowszych rozwiązań technicznych pozwalających na podniesienie poziomu nadzoru i bezpieczeństwa użytkowników systemu kolejowego oraz drogowego to kolejne zagadnienia, które zostaną poruszone podczas konferencji.
Nadrzędnym celem cyklu konferencji „Przejazdy kolejowo-drogowe” jest zebranie możliwie szerokiego grona specjalistów poszukujących rozwiązań, które gwarantują wzrost bezpieczeństwa i minimalizują liczbę i skutki wypadków z udziałem samochodów i pociągów. Wypracowywane w tej formule rozwiązania stają się elementem zmian legislacyjnych, kampanii społecznych, ale również innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Szczegółowe informacje nt. wydarzenia znajdują się na stronie internetowej organizatorów pod adresem: https://kolej365.pl/przejazdy-2023/
Źródło: ProKolej