Sektorkolejowy » Z Pisar wygodnie koleją do Krakowa i Katowic

Z Pisar wygodnie koleją do Krakowa i Katowic

pzez Damian

Mieszkańcy małopolskich Pisar zyskają dostęp do kolei z nowego przystanku położonego na trasie Kraków – Katowice. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę nowych peronów, w pełni dostępnych dla wszystkich podróżnych. To kolejny przystanek zaplanowany do realizacji w regionie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

PLK S.A. ogłosiły przetarg na prace projektowe i budowę nowych peronów kolejowych w Pisarach. Wykonawca będzie mieć ok. 18 miesięcy na przygotowanie projektów, pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych i prace budowlane. Mieszkańcy Pisar będą mogli skorzystać z nowego przystanku pod koniec 2024 roku. Odjazdy z położonej w sąsiedztwie Krzeszowic miejscowości, przez którą przebiega zmodernizowana międzynarodowa linia kolejowa E30, będą możliwe m.in. w kierunku Krakowa i Katowic. Dojazd do stolicy Małopolski pociągami regionalnymi zajmie mniej niż 25 minut, a podróż na Śląsk ok. 50 minut.

Podróżni do pociągów będą wsiadać z dwóch peronów o długości 200 metrów, które będą odpowiednio wysokie, by ułatwić wejście do wagonów. Będzie oświetlenie, wiaty, ławki i tablice informacji pasażerskiej. Dzięki podjazdom, nawierzchni o zróżnicowanej strukturze i ścieżkom naprowadzającym przystanek będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Obok linii kolejowej powstaną bezpieczne ciągi komunikacyjne. Całość oświetlą energooszczędne latarnie w technologii LED.

„Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu, promuje ekologiczne środki transportu oraz wspiera polską gospodarkę. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W Małopolsce podróżni już korzystają z efektów programu w Wolbromiu i Zatorze. Kolejne nowe przystanki powstaną m.in. w Krakowie, Nowym Sączu i Zakrzowie.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz