Karpacz to miejsce spotkania liderów, mających wpływ na losy Polski, Europy i świata. Konieczność wspólnego działania w zakresie ekonomicznych, politycznych i społecznych wyzwań w perspektywie toczącej się nowej zimnej wojny w Europie oraz gwałtownych przemian technologicznych i wpływu AI to, jak zapowiadają organizatorzy Forum, główne konteksty planowanych dyskusji i debat wydarzenia.
Dziś rozpoczyna się w Karpaczu XXXIII Forum Ekonomiczne, czyli największa polityczno-gospodarcza konferencja we Wschodniej i Środkowej Europie. Na trzydniowe Forum zaplanowano 6 sesji plenarnych oraz ponad 350 debat, uczestniczyć w nim zaś będzie ponad 6000 gości – z całego świata. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”. Międzynarodowe spotkanie fachowców, to przestrzeń pozwalająca na analizę teraźniejszości i przyszłości Europy Wschodnio-Środkowej oraz tworzenie konkretnych, wiążących i innowacyjnych rozwiązań. Jest to możliwe dzięki temu, że w prestiżowym wydarzeniu biorą udział nie tylko wybitni naukowcy, ale także przedstawiciele władz państwowych – prezydenci, szefowie rządów, ministrowie, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele wiodących firm i korporacji oraz organizacji pozarządowych.
Tworzenie merytorycznego programu Forum odbywa się każdego roku na bazie analiz prowadzonych przez ekspertów Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. Gwarantuje to wytypowanie najistotniejszych problemów (w zakresie m.in. społeczeństwa obywatelskiego, polityki, gospodarki, ekologii i ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa), wymagających pilnego rozwiązania. W trakcie Forum zaprezentowany zostanie także kluczowy dokument, jakim jest „Raport SGH i Forum Ekonomicznego 2024”, poświęcony analizie stanu gospodarki w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, opisujący bieżące zjawiska ekonomiczne i społeczne. Raport pozwala finalnie na podejmowanie decyzji w zakresie koniecznych zmian.
Organizator Forum, czyli Fundacja Instytut Studiów Wschodnich zapowiada poruszanie w jego trakcie istotnych tematów, takich jak np. energetyka – szczególnie zrównoważona, ekologia – zielona przyszłość, sektor zdrowotny – jego ekonomiczne uwarunkowania, cyfryzacja – rozwój, potencjał, zagrożenia AI i etyczne aspekty jej wykorzystania, bezpieczeństwo – zwłaszcza w perspektywie wojny w Ukrainie i wzmacniania obronności państw NATO, polityka międzynarodowa i krajowa – uniezależnienie rozwoju gospodarczego od koniunktur politycznych, gospodarka w dobie kryzysów trzeciego dziesięciolecia XXI wieku, etc. Wszystkie tematy ujęte zostały w ścieżki programowe, m.in. Forum Regionów, Zrównoważony Rozwój, Forum Ochrony Zdrowia, czy Biznes i Zarządzanie.
Tematy sesji plenarnych i debat skupiać się będą na dwóch głównych perspektywach – węższej tj. ściśle polskiej i szerzej – europejskiej i światowej oraz wzajemnej relacji tych dwóch perspektyw. I tak dla polskiego samorządu kluczowe będą debaty poświęcone funduszom europejskim (w tym KPO) i ich rozdysponowaniu do 2026 r., które może wiązać się z zapowiadaną kumulacją inwestycji w Polsce. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwraca z kolei uwagę na tematy takie jak – czy Dolina Krzemowa jest możliwa w Polsce, sposoby ochrony polskich rodzin przed kosztami ETS2, czy też wcielanie w życie idei SmartCity.
Szerszym zagadnieniem, które będzie analizowane w trakcie Forum jest rosnąca rola Chin i ich pozycji w wyścigu o globalną dominację, stąd np. panel na temat „Chiny – nowy hegemon?” Innym problemem poddanym dyskusjom ma być ten związany z wpływem na europejską gospodarkę niekorzystnych trendów demograficznych i migracji osób w wieku produkcyjnym, temu poświęcony zostanie panel – „Walka o kapitał ludzki. Procesy migracyjne i ich wpływ na gospodarkę”. Fundacja zapowiada także obecność na Forum tematyki indyjskiej (m.in. poprzez panel – „Indie – najszybciej rozwijająca się duża gospodarka na świecie”), a z uwagi na obecność gości także z Korei Południowej i Japonii, zaplanowany został panel poświęcony szerszej tematyce azjatyckiej – „Wiek Azji. Co wzrost znaczenia Azji oznacza dla Europy?”.
Forum Ekonomiczne 2024 to już trzydzieste trzecie spotkanie, cieszące się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i organizatorzy, rozwijając formułę wydarzenia, wzbogacili stały program o nowe obszary tematyczne, zwiększoną liczbę formatów wydarzeń oraz o wydarzenia specjalne, konferencje prasowe, koncerty, czy gale. Jednym ze stałych wydarzeń Forum są przyznawane przez Radę Programową Forum nagrody – w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku oraz Organizacja Pozarządowa Roku. Wyróżnienie to jest wysoko cenione w środowisku.
Autor: AF
Zobacz również: