Sektorkolejowy » UTK: Wyniki kontroli pociągów pasażerskich w czasie ferii

UTK: Wyniki kontroli pociągów pasażerskich w czasie ferii

pzez Damian

91 skontrolowanych pociągów i niemal 190 wykrytych nieprawidłowości – w tym 90 związanych z bezpieczeństwem podróżowania. To efekt dodatkowych kontroli, które inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego przeprowadzili w trakcie tegorocznych ferii zimowych.

Od 12 stycznia do 25 lutego inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) przeprowadzili intensywne kontrole pociągów pasażerskich. Kontrolą zostały objęte pociągi do popularnych zimowych miejscowości. To tam obserwowaliśmy największy ruch turystyczny w czasie ferii. Inspektorzy UTK sprawdzili 91 pociągów. Złożyło się na nie aż 568 pojazdów (lokomotywy, wagony, człony EZT), które należały do 8 przewoźników kolejowych. W trakcie swoich działań inspektorzy stwierdzili 188 nieprawidłowości. 90 z nich wiązało się z bezpieczeństwem. UTK miał zastrzeżenia przede wszystkim do sprawności taboru (w tym drzwi bocznych i czołowych) oraz dokumentacji pociągowej i pracowniczej (29 nieprawidłowości). Inspektorzy wydali 2 decyzje wyłączające wagon z eksploatacji. 10 decyzji ograniczyło eksploatację pojazdu, a kolejne 8 nakazało natychmiastową naprawę usterek.

Inspektorzy sprawdzili również przestrzeganie praw pasażera. W tym obszarze wskazali łącznie 61 nieprawidłowości związanych z:

  • systemem dynamicznej informacji pasażerskiej (SDIP), w tym odpowiedniego oznaczenia relacji pociągu,
  • komfortu podróżnych, czyli czystości składów, sprawności i wyposażenia toalet, działania ogrzewania oraz oświetlenia.

Inspektorzy zwracali również uwagę na zatłoczenie pociągów.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego prowadzi stały nadzór nad bezpieczeństwem i komfortem pasażerów. W czasie wzmożonego ruchu, który obserwujemy w ferie, święta czy wakacje, inspektorzy UTK zwiększają intensywność swoich działań i przeprowadzają dodatkowe kontrole pociągów pasażerskich. Kontrole UTK są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem w trasę albo w trakcie jazdy pociągu.

Źródło: UTK
Fot. JBCrew

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz