Od początków swojego istnienia miasta rozwijały się równolegle ze środkami komunikacji. Nasi przodkowie budowali drogi dla rydwanów i wozów, my budujemy autostrady i lotniska. Jednak nieprzerwanie od XIX w. kolej towarzyszy nam w podróży i jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o kształcie naszych zurbanizowanych terenów.
Niezmiennie od czasów prehistorycznych ludzie ograniczają maksymalny czas, który chcą spędzić na podróży w jedną stronę, np. na dotarcie do pracy większość osób nie chce poświęcać więcej niż pół godziny. Prawidłowość tak znana jest jako Stała Marchettiego i występuje niezależnie od kondycji fizycznej czy finansowej, kultury, klasy społecznej czy wybranego środka transportu. Wskaźnik ten pokazuje, dlaczego kompleksy miejskie rozrastają się w taki, a nie inny sposób oraz dlaczego systemy kolejowe grają w nich tak dużą rolę. Wraz z usprawnieniem funkcjonowania pociągów oraz rozwojem infrastruktury kolejowej, głównie w sferach aglomeracyjnych, czas dojazdu do celu znacząco się skrócił. Dostępność stacji kolejowych w kompleksach takich miast, jak Wielki Londyn czy Chicago jest alternatywą komunikacyjną na poruszanie się po zakorkowanych miastach, będąc jednocześnie korzystną opcją pod względem kosztów. Dodatkowo pociągi idealnie wpisują się w coraz większe zapotrzebowanie intermodalnego systemu transportowego, który z roku na rok musi odpowiadać potrzebom rosnącej liczby pasażerów. Połączenia tras pociągowych z tramwajowymi bądź autobusowymi czy liniami metra to ważny krok w dochodzeniu do jak najlepiej funkcjonującego transportu publicznego.
Oczywiście, potrzeby transportowe wyglądają różnie w zależności od np. części świata, w jakiej się znajdujemy. Statystycznie przepływ pasażerów jest dużo większy w wysoko rozwiniętych krajach azjatyckich, takich jak Japonia, niż w Europie. Tam jednak również szybka kolej aglomeracyjna odpowiada na stałe zapotrzebowanie komunikacyjne z i do miast. Zwiększona dostępność sprawnych metod transportu generuje korzyści w postaci podwyższenia poziomu życia, zwiększenia zarobków oraz poprawy ogólnego rozwoju społeczeństwa.
Nic to więc dziwnego, że przestrzenie miejskie najszybciej rozwijają się dzięki sprzyjającemu transportowi. Możliwości szybkiej komunikacji stanowią fundamenty, na których osiadły największe metropolie na świecie, a jednym z najbardziej sprzyjających rozwiązań w tym zakresie jest właśnie transport kolejowy, który również ze względu na ekonomiczne czy ekologiczne aspekty oraz dzięki stałemu rozwojowi i postępującym innowacjom powoduje, że pociągi przodują w kategorii zrównoważonych środków transportu, łączących tysiące ludzi na tysiącach kilometrów swoich tras.
Autor: Weronika Łucek
Fot. Dominika Szpakowska