Sektorkolejowy » Włosi przebudują linię do potrzeb pociągów napędzanych wodorem

Włosi przebudują linię do potrzeb pociągów napędzanych wodorem

pzez Adrian

Iberdrola – hiszpańska grupa energetyczna, lider w produkcji energii wiatrowej na świecie, poinformowała o podjęciu współpracy z amerykańską firmą inżynieryjną Aecom w sprawie modernizacji 300-kilometrowej linii kolejowej we Włoszech, którą mają poruszać się pociągi napędzane ekologicznym wodorem.

Linia kolejowa, o której mowa, prowadzi przez cztery centralne regiony Włoch. Jest jednak tylko częściowo zelektryfikowana. Na zdecydowanej jej długości wykorzystywane są lokomotywy spalinowe.

Współpraca hiszpańsko-amerykańska w ramach omawianego projektu polegać ma na tym, że obaj partnerzy wspólnie opracują plan dostosowania linii do obsługi pojazdów wodorowych, Aecom przygotuje szczegółowe rozwiązanie techniczne, a Iberdrola zajmie się kwestią sposobów dostaw paliwa wodorowego do lokomotyw poruszających się modernizowaną linią.

Wdrożenie wodorowego napędu pociągów to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na paliwa inne niż kopalne w transporcie. Jak twierdzi przedstawiciel włoskiego oddziału koncernu Iberdrola, Lorenzo Costantini, oprócz znaczącego pozytywnego wpływu na środowisko, takie rozwiązanie ma mieć również znaczące skutki gospodarcze i społeczne.

Umowa z amerykańskim partnerem obejmuje także studium wykonalności budowy linii kolejowej zasilanej wodorem, łączącej nadmorskie miasto San Benedetto del Tronto na wschodnim wybrzeżu Włoch z Rzymem.

Iberdrola pracuje obecnie nad projektami wodorowymi w kilku krajach. Chce dostarczać wodór do różnych zastosowań, w tym m.in. na potrzeby transportu ciężkiego oraz przemysłu chemicznego.

Autor: Agata Sumara
Fot. wodorowyswiat.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz