Sektorkolejowy » Wielkopolskie: pociągi pasażerskie wrócą na trasę z Poznania do Gostynia

Wielkopolskie: pociągi pasażerskie wrócą na trasę z Poznania do Gostynia

pzez Damian

Pociągi pasażerskie znów pojadą między Gostyniem a Kąkolewem – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i realizację prac budowlanych na linii kolejowej wykorzystywanej obecnie w ruchu towarowym. Inwestycja z „Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus” za blisko 125 mln zł zapewni dogodny dostęp do kolei pod koniec 2028 r.

Podpisana umowa umożliwi przygotowanie dokumentacji projektowej, która określi szczegółowe rozwiązania, a następnie pozwoli na realizację prac budowlanych między Gostyniem a Kąkolewem.

– Realizując „Rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus” sukcesywnie niwelujemy wykluczenie komunikacyjne. Wznowienie połączeń pasażerskich na odcinku Gostyń – Kąkolewo zwiększy dostępność transportu publicznego i zapewni dogodną komunikację w części województwa wielkopolskiego, która przez lata była pozbawiona dostępu do kolei pasażerskiej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa w formule „projektuj i buduj”, a więc na opracowanie dokumentacji jak i realizację prac budowlanych, zapewni możliwość sprawnej realizacji inwestycji. To kolejny ważny krok dla rozwoju kolei w regionie. Dzięki inwestycji mieszkańcy Gostynia i okolicznych miejscowości zyskają możliwość dogodnych przejazdów pociągiem na linii kolejowej, która obecnie wykorzystywana jest wyłącznie w przewozie towarów po torach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dogodny dostęp do kolei mieszkańcom Gostynia i okolicznych miejscowości zapewni rewitalizacja trasy, która od 2011 r. wykorzystywana jest wyłącznie w ruchu towarowym. Na ponad 20 km odcinku przewidywane są roboty obejmujące m.in. nawierzchnię torową oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Planowane prace umożliwią przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h, a podróż między Gostyniem a Poznaniem, z wykorzystaniem stacji Leszno, szacowana jest na ok. 1h 50 min. Podróżni wygodnie wsiądą do pociągów z przystanków w Gostyniu (Gostyń i Gostyń Zachodni), Goli, Hersztupowie, Krzemieniewie i Garzynie.

W Wielkopolsce „Program Kolej Plus” obejmuje także rewitalizację trzech linii kolejowych (Międzychód – Szamotuły, Śrem – Czempiń, ciąg komunikacyjny Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec) i budowę nowej trasy kolejowej (Konin – Turek), dla których to podpisane zostały już umowy na opracowanie dokumentacji projektowej. Szacunkowa wartość inwestycji w regionie o łącznej długości ponad 200 km wynosi ok. 2,2 mld zł.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz